Logo


Novinka: : Niektoré monokomponentné homeopatické lieky
(Kategorie: Homeopatia)
Poslal sivekova
ter 26 prosinec 2006 - 15:18:19

Niektoré monokomponentné homeopatické lieky

Nemožno vymenovať všetky príznaky, ktoré nás nasmerujú k ordinácii toho najsprávnejšieho lieku, ale vymenuvávam v abecednom poradí vlastností jednozložkových homeopatických liekov, ich charakteristické telesné znaky. Vami vybratý liek, ktorý neprináša úľavu neopakujte a poraďte sa s lekárom. V zásade by Vám ho mal vybrať on, ale ak mu dokážete pomôcť pri výbere popisom Vašich ťažkostí, ktoré nevyhnutne potrebuje, uľahčíte mu prácu. Veď ide o Vaše zdravie a Vám samotným by malo záležať na ňom najviac.
Osvedčené dynamické riedenia (potencie) sú uvedené za najsilnejšími príznakmi, ktoré charakterizujú miesto účinku lieku. D 4 je najvhodnejšie úžívať 3 x denne 3 - 5 globuliek, D 6 denne 2x, D 12 stačí 1x denne, v čase akútneho zhoršenia aj opakovane po 1 hod., D 30 podľa potreby, najčastejšie však 1 x týždenne, v akútnom štádiu aj 1 x denne.

Aconitum- akútne horúčkovité ochorenia v počiatočnom štádiu, triaška, horúčka bez potenia, suchosť, smäd. . Neuralgie v dôsledku suchého studeného vetra. Bolesti pri srdci. Nepokoj, strach. Zhoršenie neskoro večer, v noci, v teple.

Aesculus- kŕčové žily so sklonom k trombóze, zlatá žila ( hemoroidy) s tvrdou zápchou, bolesti v konečníku a krížoch.

Aloe- pálenie v oblasti konečníka, hemoroidy, nutkanie na stolicu, hnačkové stolice s prímesou hlienu, až neschopnosť udržať stolicu, slabosť. Zhoršenie po pive, sedavým zamestnaním.

Ambra- nespavosť u precitlivelých, hanblivých jedincov vyvolaná starosťami.

Antimonium crudum- žalúdočná nevoľnosť po prejedení, zvracanie neprináša úľavu, biely povlak na jazyku, letné hnačky, bradavice na tvrdých mozoľnatých plochách rúk, či nôh. Zhoršenie slnkom, bohatým jedlom.

Antimonium tartaricum (Tartarus emeticus)- zápal priedušiek, astma, hlienovytý chrapot v priedušnici, ťažké vykašliavanie s následnou slabosťou. Zhoršenie pohybom. ( Vyššie riedenia tlmia tvorbu hlienu.)

Apis mellifica- náhle vzniknuté zápalové opuchy, koprivka, následky poštípania. V postihnutom mieste pichanie, pálenie zmiernené studeným, zhoršené teplým. Neprítomnosť smädu. Účinok je krátky, potrebné sú opakované dávky v krátkych intervaloch. ( U alergií použijeme vyššie riedenia.)

Aralia racemosa- dráždivý kašeľ s pocitom hlienovitej zátky v hrdle, ktorý vzniká obyčajne v ľahu, alebo tesne po zaspatí. ( Liek podávame v nízkom riedení pred uložením sa k spánku.)

Argentum nitricum- neurotické podráždenie tráviacej sústavy, hnačky zvýraznené po sladkostiach, pocit črepín na sliznici. Vhodné pri telesných ťažkostiach z trémy ( hnačka, bolesť hlavy, hrdla a žalúdka, tras). Úzkosť, uponáhľanie, nepokoj zhoršený pred odchodom na verejnosť.

Arnica- poranenia miestne, či celkové a ich následky. T. j. preťaženie fyzické, po operáciách, modrinách, profesionálny chrapot. Dobrý efekt aj na cievy a srdce. Poúrazové bolesti sú zhoršené pohybom, otrasom, dotykom.

Arsenicum album- náhle zápalové procesy s pocitom bolestivého pálenia zmiernené teplom a zmenou polohy. Najčastejším dôvodom sú hnačkovité stavy, nádchy, kožné vyrážky, kašeľ, príp. astma (zhoršená o 01-03 hod.). Prítomný je nepokoj, strach zo smrti, úzkostivosť ( aj na poriadok ), slabosť, zimomravosť.

Baryta carbonica- zväčšené lymfatické uzliny, podnebné mandle, zastavenie vývoja, kŕčovité stavy (D 12, CH 15).

Belladonna- náhly nástup zápalových prejavov s červenými lícami, suchými sliznicami, smädom, horúčkou, studenými končatinami, bolesťami v červenom hrdle, striedanie období potenia a bez potu, kŕče, pulzujúce bolesti, pálenie a zdurenie kože, alebo slizníc. Zhoršenie svetlom, hlukom, otrasom, dotykom, chladom.

Berberis- pichavé bolesti v dôsledku obličkovej poruchy, kolika, častejšie ľavostranná, s bolesťou v driekovej oblasti s vyžarovaním pozdĺž močovodu s poruchami močenia. Pri kožnom náleze bývajú kruhovité ložiská s tendenciou k hojeniu od stredu.

Borax- bolestivé afty v oblasti dutiny ústnej, niektoré kinetózy s obavou pri klesaní.

Bryonia- pomalý nástup horúčkovitého ochorenia s vyhľadávaním absolútneho pokoja, intenzívnym smädom, potením, ktoré prináša úľavu. Z ochorení sú najčastejšie: zápal priedušiek, prsníka ( prevažne pravého), bolestivý zhyb v dôsledku zápalu, ale aj poranenia. Bolesti sú bodavé, zhoršené pohybom, zmiernené tlakom, lokálnym teplom, pokojom.

Cactus - zvieravé bolesti kdekoľvek v tele, najčastejšie pri stenokardiách, angina pectoris / D 6/

Calcium carbonicum
- najčastejší liek pre malé deti, bacuľaté, obyčajne pokojné, plaché, potiace sa , hlavne na záhlaví počas spánku, obyčajne s chladným potením na končatinách, s tendenciou k zdureniu lymfatických uzlín pri ochorení horných dýchacích ciest, pri angíne. Ochorenia vynikajú najčastejšie v zime. Chutia im vajíčka a sladkosti.

Calcium fluoricum - horkokrvné, plaché deti, často s poruchami vývoja kostí, s drobnými tuhými uzlinkami, drobnými kazivými zúbkami. U dospelých častý vznik rozličných výrastkov, krčové žily, bolesti v chrbte.

Calcium phosphoricum - najčastejší liek predškolského a školského veku u detí skôr chudších, drobných, ale aj príliš rýchlo rastúcich, zimomrivých, s opakovanými infekciami horných ciest dýchacích, so školskými bolesťami hlavy, akné u adelescentov, skolióze. Orientačne nám pomôže ich chuť na šunku, slaninu, hydinu. Dobre účinkuje pri regenerácii kostí po zlomenine./D 12/

Calcium sulfuricum - hnisavé ložiská na koži, najčastejšie akné u mladistvých, tvrdohlavých, žiarlivých. /D12/

Cantharis - popáleniny / okrem Arnicy/ a všetky bolesti, ktoré sa podobajú popáleninovej bolesti, príp. s pálivými pľuzgmi na koži. Vhodný na doplnenie liečby pri zápale močového mechúra s prítomnou krvou v moči, pri pálivých bolestiach v období pred, počas aj po močení, ktoré pacienta nútia kričať od bolesti /D 6/.

Capsicum - pálivá bolesť počas ušného zápalu, pálivá zlatá žila pri hnačkovitom ochorení / D 6 2x denne/.

Carbo vegetabilis - tráviace ťažkosti z nadbytku, pocit náfuku, až ťažkosti s dýchaním, astma, poruchy srdcového rytmu, studený pot, napriek tomu si pacient žiada prísun čerstvého vzduchu /ventilátor/.

Carduus marianus - ochorenia pečene skôr so zápchou, sklonom k tvorbe zlatej žily, varixov, ascitu /D12/

Causticum - ochorenie horných dýchcích ciest, kašeľ, ktorý sa zmierni po vypití studenej tekutiny /D 12/, pomočovanie u detí, príp. únik moča u starších žien / D 6 /, pravostranné ochrnutie tvárového nervu v dôsledku prievanu /D 30, 3 dni po 1 dávke/.

Cepa - pálivý výtok z nosa, menej z očí, kýchanie, najčastejšie pri akútnych prejavoch nádchy, polinózy /D 12/

Chamomilla - výrazný nepokoj, plač, zlosť, prevažne u malých detí pri rastúcich zúbkoch, s potrebou nosiťsa na rukách, hojdať v kočiari, vhodný aj pri zápale hrdla, hnačkách, bolestivej menštruácii u adolescientiek.

Chelidonium majus - bolesti v oblasti pečene s vyžarovaním pod pravú lopatku, až pichanie v pravých pľúcach pri dýchaní / D 6/.

China - opakujúce sa stavy horúčok, potenia, následkom straty tekutín / potením po infekčnom ochorení, krvácaním, hnačkami /, sklon ku krvácaniu, závraty, pocit únavy. Zhoršenie vo vlhkom chlade. / D 6 /

Cimicifuga - bolestivá menštruácia v závislosti od intenzity krvácania, klimakterické ťažkosti s bolesťami kĺbov, hlavy - ako od kolíka, citlivosť chrbtice v oblasti krčných stavcov, bolestivosť Achillových šliach /D12/

Cina - nepokoj, podráždenie pri pri dotyku aj pohľade, hlavne v súvislosti s prítomnosťou parazitov v čreve, s bolesťami okolo pupka, svrbenie nosa a konečníka, počas spánku škrípanie zubami, suchý dráždivý kašeľ /D 6/

Cinnabaris - vhodný pri zápale prínosných dutín s typickou bolesťou na koreni nosa, striedavo s Kalium bichromicum /D 6/

Cocculus - vyčerpanie v dôsledku starostlivosti o iných, závraty, nevoľnosť, stuhnutie šíje, slabosť v nohách, krížoch, nespavosť v dôsledku ponocovania, spastický kašeľ, zvracanie v tehotenstve. Zlepšenie teplom, chuť na horčicu a studené nápoje. Zhoršenie príznakov v dopravnom prostriedku, dymom, bdením, pohľadom na jedlo / D 12/.

Coccus cacti - záchvatovitý kašeľ so škriabaním v hrdle, vykašliavanie hustého belavého hlienu, zvýraznené pred polnocou a ráno, teplom. Zlepšenie v chlade, pokoji / D4 - 6/

Coffea - nespavosť s celkovým rozrušením, búchaním srdca, návalmi do hlavy, precitlivelosť na bolesť /D 30/.

Colchicum - precitlivelosť na pachy, slabosť až tendencia ku kolapsu, dna s putujúcimi opuchmi kĺbov, bolesť palca na nohe zhoršená dotykom, pohybom /D4 - 6/

Colocynthis - prudké prerušované kŕčovité bolesti nútiace pacienta stenať, ev. kričať a chúliť sa do klbka, v oblasti brucha až kolikovitá bolesť, bolesť krížov napr. ľavostranné močové koliky, bolesť obyčajne v ľavom bedrovom kĺbe a pozdĺž nervov. Zlepšenie silným stlačením, teplom, ohnutím./ D 12/

Conium maculatum - liek prevažne indikovaný u starších ľudí, slobodných, náladových, s tendenciou k spomaľovaniu funkcií. Z príznakov sú najčastejšie závraty pri pohybe hlavou, zhoršené v ľahu, averzia k svetlu, pocit drevenenia nôh, ktoré ide smerom k hlave, poruchy močenia pri zväčšenej prostate, kŕčovitý kašeľ, tumor pravého prsníka /! len ako doplnok terapie/ - D 12

Corallium rubrum - prudké záchvaty kašľa, hlavne nočné pri vdychovaní, pričom sa pacientovi zdá vzduch studený /D 4 - 6/.

Crataegus - posilňuje starecké srdce, hlavne ako doplnok klasickej terapie na zmiernenie pohotovosti k bolestivým záchvatom anginy pectoris pre zlepšené prekrvenie svaloviny srdca. Dobré účinky má aj pri úprave krvného tlaku. ( D 4 )

Crotalus horridus - sklon ku krvácaniam, k trombózam, septickým stavom, srdcová slabosť so sklonom ku kolapsom, opuchy, vhodný v období klimaktéria s krehkosťou ciev a výraznou tvorbou modrín. ( D 12 )

Cuprum metallicum - najčastejší liek kŕčov ktorejkoľvek časti tela, obyčajne začínajúce na periférii, napr. v lýtkach. Kŕčovitý vyčerpávajúci kašeľ s pocitom dusenia sa, zlepšený vypitím dúška studenej vody. Štikutka. Bolestivé kŕčovité hnačky. ( D 12 )

Cyclamen - migréna, ktorej prechádza rozmazané viednie s mihotaním svetielok, častá počas menštruácie. Zlepšenie v teplej izbe. Nespavosť pred menštruáciou. ( D 12 )

Cypripedium pubescens - nespavosť u detí počas rastu zubov, ktoré sa chcú v noci hrať. ( D 30 )

Drosera rotundifolia - záchvatovitý, suchý, kŕčovitý, štekavý kašeľ. Vyvoláva až bolesti celého hrudníka a brucha. Zhoršenie nastáva v ľahu, po polnoci, v teple postele, smiechom. ( D 30 )

Dulcamara - bolesti svalov, kĺbov ako dôsledok prechladnutia, premoknutia. Kašeľ a nádcha vlhkej zimy. Teplom zlepšenie. Augustová vazomotorická nádcha. Mäkké svetlé bradavice lokalizované na jemnej časti pokožky. ( D 6-12 )

Echinacea - na vzostup obranyschopnosti voči bakteriálnym a vírusovým infekciám ( D 4 )

Equisetum hiemale - doplnkový liek močových infekcií s bolesťou v oblasti pravej obličky, počas močenia, ale výrazne po močení. Vhodný skôr pri chronických infekciách s dráždivým močovým mechúrom ( D 6 )

Eupatorium perfoliatum - chrípka s nepokojom a bolesťami celého tela. Veľký smäd na studenú vodu. ( D 12 )

Euphrasia officinalis - výrazne uľaví pri zápaloch spojiviek so slzením, smotanovitým výtokom, pocitom pálenia, svetloplachosťou. Vhodná pri peľovej sezóne, po poranení očnej spojovky. ( D 6 - 12 )

Ferrum metallicum - bledá tvár sa rýchlo sšervená, chudokrvnosť, únava, tendencia ku krvácaniam, neschopnosť udržať moč pri kašli, kýchaní ( ako Causticum ), reumatizmus ľavého ramena, bolesti hlavy aj trojdňové s precitlivelosťou na najjemnejší hluk. Zmiernenie pomalým pohybom. ( D 12 )

Ferrum phosphoricum
- krvácanie z nosa, horúčkovité ochorenia s teplotou do 39 st. C, únava, suchý bolestivý kašeľ, zhoršenie v chlade a ľahu. Bolesti pravého ramena, prerušované pichavé bolesti v uchu. ( D 12 )

Gelsemium - liek pomaly vznikajúcej chrípky s otupelosťou, príp. s trasom, ťažobou končatín a bolesťou hlavy. Smäd nie je prítomný. Zlepšenie nastáva vypotením, močením. Pri tréme s vynechávaním pamäte a hnačkovitou stolicou. ( D 12 - 30 )

Gnaphalium - bolesti v oblasti ischiadického nervu, hlavne vpravo s tŕpnutím, príp. kŕčami v nohe. Zlepšenie nastáva v sede, zhoršenie v ľahu a počas chôdze. ( D 6 )

Graphites - z najčastejších príznakov je vhodný pri súčasnom výskyte kožných vyrážok a zápchy bey nutkania. Na suchej pokožke sa tvoria pľuzgieriky s medovitou tekutinou, ktorá schne a tvorí chrasty. Tvorba lupín, prasklín, keloidov, okolonechtových bradavíc. Typickou je lokalizácia za uchom, medzi prstami, okolo očí a úst, zapareniny v podpazuší. V období klimaktéria bývajú návaly a menštruácia je oneskorená, s chrapotom počas menštruácie ( D 12 - 30 )

Hamamelis - roztiahnuté a bolestivé žily, často so zápalovými a krvácavými prejavmi. Pomáha vstrebaniu modrín ( D 4 - 6 )

Hekla Lava - bolestivé výrastky, hlavne v oblasti päty. ( D 6 )

Hepar sulfuris - všetky zápalové procesy, hnisania kože a slizníc. Kašeľ s bodavou bolesťou v hrdle. Pacient je výrazne precitlivelý na bolesť, dotyk. Pokožka je pokrytá studeným potom. Nízke potencie podporujú vyhnisanie, vysoké vstrebávanie. ( D 12 - 30 )

Hyoscyamus - okrem iných príznakov je často indikovaný pri kŕčovitom suchom kašli pri bronchitíde, ktorý sa zhoršuje v ľahu, počas jedenia, rozprávania a prestáva v sede ( D 30 )

Hypericum perforatum -poranenie periférnych nervov, pomliaženiny, následky úrazov hlavy a chrbtice(D12-30)

Ignatia amara - z množstva príznakov sú dôležité: paradoxné ťažkosti, napr. bolesť v žalúdku sa mierni jedením, putujúce bolesti lokalizované v bodoch zlepšené silným tlakom, pocit hrče v hrdle, nevoľnosť horšia počas jazdy v luxusnom aute, rosličné kŕčovité stavy. Všetko v dôsledku citových šokov, strachu, zármutku, sklamaní a trémy ( D 30 ).

Ipecacuanha - kŕčovitý kašeľ, spočiatku suchý pri bronchitíde, spojený s nevoľnosťou, často aj zvracaním, nechutenstvom, absenciou smädu. Dôležitý je príznak čistého, nepovlečeného jazyka s veľkou produkciou slín (D 4 - 6).

Iris versicolor - pálenie v tráviacom ústrojenstve, pásovité kŕčovité bolesti zmierňované v predklone a pitím studenej vody. Vhodné doplnkovo pri pankreatitíde. Migréna periodicky vznikajúca, najčastejšie počas víkendu, zmiernené pohybom ( D 12 ).

Kalium bichromicum - najčastejšie používaný pri putujúcich náhle vznikajúcich i zanikajúcich, presne ohraničených ložiskách bolestí. Obyčajne sa striedajú bolesti kĺbov a tráviacich porúch. Z príznakov sú časté afty a nádcha s ťahavým hustým hlienom a tvorbou zaschýnajúcich chrást ( D 6, 2-3x denne ).

Kalium carbonicum
- najčastejšie sú to moletní jedinci, trpiaci úzkostnými stavmi ( hlavne o svoje zdravie), skôr bledí, unavení, zimomraví, s typickým príznakom drobného opuchu na hornom viečku pri koreni nosa. Mávajú tendenciu k zvýšenej tvorbe plynov, skôr so zápchou. Dýchacie ťažkosti až astmatické záchvaty vznikajú medzi 02-04 hod. a po námahe. Časté sú aj bolesti v krížoch s pocitom, že vypovedajú službu. Opuchy sú skôr pravostranné. Vhodný je aj ako podpora srdca v stareckom veku (D 6).

Kalium chloratum - výborný liek zápalov slizníc Eustachovej trubice, uší s typickým opuchom, ktorý sa môže prejaviť aj v oblasti zhybov. Afty so sivým povlakom ( D 12)

Kalium phosphoricum - často používaný ako pomocník počas štúdia pri duševnej únave, celkovej únave a bolestí hlavy u študentov, pri rekonvalescencii po chorobách ( D 12).

Kalium sulfuricum
- tzv. minerálna Pulsatilla bez žiarlivosti. Zápaly s tvorbou smotanovožltých sekrétov. Kašeľ sa lepší chôdzou na čerstvom vzduchu ( D 6, 12).

Kalmia - doplnkovo pri reumatickom zápale srdca, putujúce bolesti kĺbov smerom od hora nadol s následným tuhnutím, denné bolesti v oblasti pravej očnice ( D 12).

Lachesis - zápalové stavy lokalizované viac vľavo, bolesti hrdla s pocitom priškrtenia, palpitácie, krvácavé stavy (modriny). Zvlášť vhodný u inteligentných žien s návalmi v období prechodu, žiarlivých, veľa a rýchlo hovoriacich. Výrazná je citlivosť na dotyk ( aj odevu), hlavne v oblasti krku a drieku. Zlepšenie pohybom, výtokom, priemernou teplotou prostredia ( D 12).

Laurocerasus - modrastý nádych pri pravostrannej slabosti srdca, so suchým kašľom. Zlepšenie v ľahu ( D6).

Ledum - preventívne v období náletov komárov ako prevencia následkov poštípania (pri opuchoch po poštípaní striedavo s Apis D 30, ktorý možno opakovať aj v 10 min. intervaloch). Vhodný aj pri modrinách po poranení, hlavne oblasť oka (monokel) striedavo so Symphytum D 6. Bolesti kĺbov pri dne zmiernené pokojom a lokálnym ochladením (D12).

Luffa - striedanie výtoku z nosa a upchatia pri "sezónnych" nádchach s bolesťami hlavy, celkovou únavou (D 6, 12)

Okoubaka: je prvým prostriedkom pri otravách. Prosím, nie otravách, ktoré nediagnostikoval lekár! Je to pomocný prostriedok na riešenie niektorých príznakov pri poruchách trávenia, po poštípaní hmyzom, črevných infekciách, pri rozličných vírusových infekciách ( D2-3 )

Paeonia (officinalis): hemoroidy, trhlina konečníka, ekzém v okolí konečníka, svrbenie konečníka, možný aj zápal močového mechúra spojeného s kŕčmi ( D4 )

Pareira brava: opakované ochorenia močového mechúra a obličiek s prudkými bolesťami, častým nutkaním na močenie, sklone pri tvorbe piesku a zväčšenej prostate ( D 4 )

Passiflora (incarnata): upokojuje nervovú sústavu v nízkych riedeniach, t. j. nespavosť, nervozita ( D 2-3 )

Perilla ocymoides: zvýšená hladina kyseliny močovej so zápalom hlavne malých kĺbov ( D3, 6 týždňov)

Petroleum: má najčastejšie dva druhy stavov- a, kožne trhliny na suchej až neumyteľnej koži, suché ekzémy b, nevoľnosť, závraty počas jazdy autom, loďou, príp. zvracia, ale o pár minút môže jesť ďalej ( D 12-30 )

Phosphorus: jeden s tých, ktorý vďaka svojmu rýchlemu účinku presvedčil o účinku homeopatie. Je to liek určený pre určité konštitučné typy, tak výborne účinný hlavne pri rozličných druhov krvácania ( z nosa, časté modriny), porúch kostného tkaniva (zlé hojenie zlomenín) a zápalov orgánov (pečeň, pľúca...). Zo základných vlastností menujem - strach zo samoty, búrok, tmy. Pocity pálenia vo vnútri sa zmierňujú chladným nápojom, na povrchu tela skôr teplým zábalom. Zlepšenie nastáva v pokoji a spánku ( D 12 pri zápale, D 30 pri krvácaní)

Phytolacca : chronický zápal hrdla s dopadom na svaly či kĺby, bolesti prsníkov so zdurením (po diagnóze!), zníženej tvorbe mlieka ( spolu s Ricinus communis) ( D 12)

Pichi-Pichi: používa sa pri chronických zápaloch pečene a močových ciest, hlavne na dráždivý zmenšený močový mechúr, niekedy pri poškodení chrbtových platničiek ( Gnaphalium). ( D 30 a 7 dní)

Plantago (major): bolesti zubov, nočné pomočovanie ( D 4)

Platinum (metallicum): hrdá povaha so striedaním stavom úzkosti a melanchólie. najčastejšie zdravotné problémy má v oblasti močovopohlavnej, v oblasti žalúdka a neurologických ťažkostí (napr. mravčenie)(D30)

Plumbum (metallicum, aceticum): predpisuje lekár pri poškodeniach nervových tkanív, svalov a celkovej sklerotizácii ciev.

Podophyllum: hnačky ako vodovod po každom jedle pri akútnom podráždení čriev - buď ako príznak ochorenia pečene, žlčníka alebo po niektorých potravinách napr. po kyslom mlieku ( D 6, 12)

Prunus spinosa: osvedčený liek pri opuchoch u ľudí s kolikovitými bolesťami brucha alebo bolestivých stavoch v oblasti hrudníka ( podob. Crataegus) ( D 4 )

Pulsatilla : ďalší veľký, často používaný liek, prevažne u žien a malých detí. Obyčajne sú svetlovlasé, s prekrvenou až mramorovou pokožkou, obyčajne zimomravé, ale s túžbou po čerstvom vzduchu. Plačlivé, potrebujú utešovanie, mierne, s premenlivými náladami, ale aj žiarlivé, ctižiadostivé, podráždené, zraniteľné. Ich zdravotné ťažkosti sú rozličné: poruchy trávenia ( obyč. spomalené), poruchy menštruačného cyklu, cievne ťažkosti, zápaly v oblasti očí a horných dýchacích ciest, často sú prítomné smotanovité výtoky, putujúci reumatizmus. Pri stúpajúcej horúčke majú absenciu smädu. Ťažkosti sa zmierňujú na čerstvom vzduchu a pohybom, upokojovaním. Zhoršujú sa v pokoji a v teple ( D 12 - 30 ).

Pyrogenium :považuje sa za osvedčený prostriedok pri zápalových ochoreniach ako súčasť terapie tzv. "homeopatického antibiotika" ( Echinacia, Lachesis, Pyrogenium). Býva prítomný nepokoj, triaška pri stúpajúcej teplote tela, obyčajne s rýchlym pulzom. Naopak počas vysokej teploty je pulz pokojný.( D 12).

Ranunculus bulbosus: ťahavé a bodavé bolesti počas a po pásovom opare, pisársky kŕč. Zhoršenie pri dotyku a pohybom, hlavne ráno a večer. ( D 30, CH 15, 1x denne)
Rheum: hnačky prevažne u malých detí - pri raste zubov, letné s charakteristickým kyslým zápachom pokožky. Prítomný je nepokoj, kŕče, až plačlivosť. Vhodný u kvasných poruchách trávenia u dospelých. ( D 6, CH 5)

Rhododendron: reumatické bolesti prevažne malých kĺbov, neuralgie v tvári, bolesti v krížoch citlivé na vplyv počasia. Zhoršenie nastáva pred búrkou, vo vlhku, v lete, pokojom. Zlepšenie v suchu a okamžite pri pohybe (D 12, CH 9 denne 2x)

Rhus toxicodendron: jeden z najosvedčenejších prostriedkov na bolestivé zhyby, podpora po vykĺbení, svalovej únave, ischiase a na svrbivé pľuzgiernaté vyrážky (napr. opar, kiahne). Bolesti sú lokalizované v oblasti úponov šliach. Obyčajne bolesti prichádzajú po spotení a premoknutí. Úľava pre nepokojného pacienta nastáva teplom a pomalým rozhýbaním. Zhoršenie vo vlhkej zime, na začiatku pohybu a nadmernou únavou.( D 12, CH 15 denne 1-2x)

Ricinus communis:často používaný pri popore tvorby mlieka ( D 6, 2 x 5 glob.)

Robinia (pseudoacacia): osvedčený prostriedok pálenia záhy pri prekyselenom žalúdku ( D 6, CH 5)

Rumex (crispus): vyčerpávajúci suchý kašeľ provokovaný prechodom do chladu, resp. dýchaním studeného vzduchu. Pacient sa bráni podráždeniu zakrývaním úst. ( D 6-12, CH 5-9)

Ruta ( graveolens): osvedčený liek pri podvrtnutiach, pomliaždeniach. Výborný pri očnej únave, ktorá sa dostavuje po čítaní pod umelým osvetlením ( počítače). Zlepšenie nastáva pri pohybe. (D 6-12, CH 5-15)

Sabadilla: osvedčený prostriedok pri sennej nádche s kýchaním a pocitom šteklenia v ústach. Zlepšenie nastáva každým teplom. Zhoršenie chladom a pri splne. ( D 6-12, CH 5-9 denne 2-4x)

Sabal serrulatum: označuje sa aj ako homeopatický katéter a najčastejšou indikáciou je zväčšená prostata.( D 6)

Sabina: krvácanie jasne červenou krvou zvýraznené pohybom, predĺžená menštruácia s bolesťami idúcimi od krížov do podbruška. Podporne pri krvácajúcich a svrbivých výrastkoch v oblasti konečníka ( po diagnóze!). ( D6, CH 5 denne 2-3x )

Sambucus nigra: suchá nádcha s upchatím nosa, hlavne u malých detí, ktorým zabraňuje piť mlieko. Polnočný suchý dusivý kašeľ s ťažkým výdychom a potením. Stav sa zlepšuje v sede. ( D 6, CH 5 každých 10 min., 3-4 x)

Sanguinaria ( canadensis): suchosť slizníc, návaly horúčosti do tváre, pálenie dlaní a šliap, pravostraná periodická bolesť hlavy v oblasti nad okom, zhoršené počas dňa. Bolestivo pálivá sliznica nosa pri sennej nádche s nočným kašľom zlepšeným posadením sa a vylúčením črevných alebo žalúdočných plynov.( D12,CH9)

Secale cornutum: kŕče v nohách, pálenie napriek chladu v končatinách, sklon ku krvácaniu
čiernou krvou, suchá gangréna ( doplnok pri poruchách prekrvenia u diabetikov). Zhoršenie vplyvom tepla, zlepšenie chladom. (D 4, CH 5, 2-3x denne)

Selenium: nervové vyčerpanie so slabosťou obyčajne pre nedostatok spánku s túžbou spaťpočas dňa, ale spánok je rušený pulzáciami v tele. Zachrípnutie po námahe, výpad vlasov, vyrážky na mastnej pleti ( D 6, CH 9)

Senecio aureus
: oneskorenia menštruácií so súčasným krvácaním z nosa. Zlepšenie po začiatku menštruácie (D4)

Senega:vytrvalý kašeľ pri chronickej bronchitíde, ktorý často začína kýchaním. Zlepšenie v prírode. ( D 6)

Sepia: je častým liekom dievčat a žien, ktoré majú veľa spoločných rysov: tmavovlásky, pigmentácie okolo očí, jemné chĺpky na hornej úzkej pere, častý herpes na dolnej, najčastejšia lokalizácia ťažkostí je vľavo, bežné sú pocity ťažoby, padania orgánov (žalúdok, maternica) a guľovitého telesa (konečník, hrdlo), únavu a averziu k pohlavnému životu. Z ochorení máva kŕčové žily, hemoroidy, zápchu, bolestivú menštruáciu, uvoľnené väzivá, kožné trhliny, migrény. Zlepšenia nastanú prudkým pohybom ( tancom, behom). Zhoršenie v pokoji, chlade, pred búrkou ( D12, CH 15 denne 1x do zmeny, potom podľa potreby).

Silicea: je ďalším tzv. veľkým liekom chronických zápalov (každá rana hnisá) u ľudí s poruchami výživy. Typickým je obava pred injekciami, studené zapáchajúce potenie nôh, zápcha, lámavosť nechtov. Zhoršenie všetkých príznakov je počas chladu a splnu, zlepšenie teplým suchým teplom. ( D 12, CH 15 )

Spongia ( tosta): zápal horných dýchacích ciest s dráždivým bolestivým kašľom, ktorý vniká najčastejšie okolo polnoci, príp. strumou podmienený kašeľ. Zlepšenie požitím teplého nápoja. ( D 6-12. CH 5-9 aj každých 10 min. 3-5x)

Staphysagria: účinkuje pre veľmi citlivých ľudí, ľahko podráždených. nedotklivých, ktorí sa dobre kontrolujú. Obyčajne v dôsledku potláčaného hnevu, či po pohlavnom zneužití. Z ťažkostí majú: časté nutkanie na močenie (u novomanželiek), svrbivé ekzémy v oblasti hlavy, rýchla kazenie chrupu, bradavice, opakujúce sa jačmene (horné viečko). Používa sa na urýchlenie hojenia chirurgických rán. Zhoršenie po hneve, ráno.( D 12, Ch 9)

Sulfur: najviac prebádaný liek v homeopatii, ktorý má široké spektrum použitia, hlavne ako protijed. Najčastejšími znakmi sú: periodicita, plytký spánok po 3 hod., ranné stolice hneď po vstaní, výrazné potenie, suchá pokožka s rozličnými kožnými zmenami, ktoré svrbia viac v noci, averziou ku kúpaniu, typické je striedanie vnútorných porúch s kožnými. okraje telesných otvorov sú pálivé a červené. Končatiny počas dňa studené ho v noci pália. Z ďalších ťažkostí- ľavostranné bolesti hlavy, možná zápcha, hemoroidy, citlivosť na pachy, alergie, vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu tukov, reumatické ochorenia. Zlepšenie chladom( D12)

Symphytum : osvedčený homeopatický liek, ktorý pomáha zmierniť bolesti po kostnej zlomenine a napomáha tvorbe svalku, teda na urýchlenie hojenia ( D4, CH 5)

Thuja occidentalis : ľavostranosť príznakov, chlad, tréma, potenie, bradavice, zápcha a následky po očkovaní sú častými indikáciami ( D12, CH 15)




Novinka je od Homerea
( http://www.sivekova.sk/comment.php?comment.news.33 )