Logo page.php?10 Logo
   
Username:    Password:    Remember me  
Tradičná čínska medicína
 Pondl 28 srpen 2006 - 10:39:49

Tradičná čínska medicína (tčm) má dlhé dejiny so začiatkami v mladšej dobe kamennej. Na začiatku to bola kombinácia tlaku a masáže na jednotlivé časti tela a skúsenosť ukázala, že takýmto kontaktom sa pomohlo pri bolestivých stavoch, čím vznikol základ liečiteľstva, akupresúry. Akupresúra je používaná dodnes, lebo má viacero výhod: keď nemáme po ruke ihly, nemôžeme porušiť kožný povrch alebo pre možnosť domáceho využitia. V rámci tejto techniky používame na dlhodobejšiu aplikáciu prilepenie kovových drobných útvarov (guličky, štvorčeky), či rozličných druhov korenín s liečivým efektom Po objavení ohňa vznikla moxibucia (nahrievanie). Teplo má dobrú schopnosť prenikať do hĺbky, je príjemné, uvoľňujúce, pomáha pri bolestiach a o to viac, keď sa aplikuje na akupunktúrnych bodoch. Vata sušenej paliny (moxa) je výhodná, pretože nezhorí rýchlo plameňom, ale tvorí teplo, ktorého sila žiaru je vyvážená. Moxa je vyrábaná v rozličných tvaroch, podľa potrieb použitia. Prikladá sa priamo na ihlu alebo s malým odstupom od kožného povrchu sa nahrieva akupunktúrny bod. Metóda prikladania baniek, bankovanie je ďalšou súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Najneskôr vznikli prvé kostené ihly a dali základ akupunktúry. Akupunktúra má prepracovaný aj teoretický systém. Prvé poznatky sú uvedené v najstaršom diele tčm: „Vnútorná kniha Žltého cisára“. Akupunktúra je dnes používaná asi v 100 krajinách sveta a je súčasťou celosvetovej medicíny. Dnes sa používajú kovové jemné ihly, v Európe najčastejšie jednorázové, sterilné. Doplnkovo akupunktúra využíva na stimuláciu akupunktúrnych bodov aj kladivko, ktoré má viacero kovových hrotov.
Podľa miesta stimulácie rozlišujeme akupunktúru: telovú, ušnú, skalpu – vo vlasatej časti hlavy, spánkovú ( využíva mikrosystém spánkov), akupunktúru brušnú, nosa, dlaní a chodidiel, sujok atd.
Pri rešpektovaní správneho napichnutia bodu cíti pacient, že bol zasiahnutý zvláštny bod v jeho tele a vzniká (pocit deqi) znecitlivenie, brnenie, drevenenie, tlak, ťažoba, pocit rastu, niekto ho vníma aj bolestivo. U pacientov je citlivosť rozličná.
Diagnostické metódy (pozorovanie, sluchom, zrakom, čuchom, anamnéza, pohmat, pulzová diagnostika...) prispejú k správnej diagnóze, a potom sa určujú princípy, metódy liečby a celkový postup.
Prevencia: .
a, chrániť sa ešte pred chorobou
b, zabrániť ďalším zmenám pri vzniknutom ochorení.
Základ je naprávať poruchy ešte pred vznikom choroby
Harmonizácia ducha je súčasne aj harmonizáciou tela. Nevyváženosť je jednou z hlavných príčin vzniku ochorení. Emócie účinkujú bezprostredne a nerovnováha umožní vniknutie aj vonkajších škodlivostí.
Telesné cvičenia: primeraný pohyb pomáha udržiavať zdravie ( život je pohyb), zvyšovať obranyschopnosť. Dosahuje sa tak jednota medzi telom a duchom a choroby nevzniknú.
Dosahovanie vyváženosti tela a nepreťažovanie organizmu. V oblastiach stravovania, medzi pohybom a odpočinkom, aktivitou a spánkom. Ich nevyváženosť negatívne vplýva na telo.
Aktivita je fyzická, psychická, pohlavná. Jej nadmernosť poškodí Qi (energiu). Odpočinok, nadmerná pasivita môže tiež byť príčinou vzniku ochorení. Dlhodobé ležanie zraňuje Qi, sedenie svaly (ochabovanie), státie zraňuje kosti a chodenie šľachy. Nadmerné radosti, vášne tiež pôsobia škodlivo a čo je podstatné pre život, vzniká nevyváženosť aktivity a odpočinku a už v 50 roku sú takto postihnutí ľudia predčasne zostarnutí.
Strava: dôležitá je kvalita aj množstvo, ide o základný zdroj doplňovania Qi organizmu. Jemná esencia zo stravy sa generuje na Qi. Poškodená slezina a žalúdok značí poškodený zdroj novej Qi a krvi. Strava vyvážená je bez uprednostňovania niektorej stravy, ani prejedať sa, ani hladovať!
Dôležité je zladenie s ročnými cyklami v prírode, teplotné zmeny ročných období. Zlaďovanie ducha so 4. ročnými obdobiami, napr. na jar ( prvé 3 mesiace roka) sa všetko rodí, rastie, je to fáza vývoja, nárastu: ráno vstať včas, potom sa prechádzať, hýbať sa a to je prispôsobenie sa prírodnej Qi; byť žičlivejší, pozitívnejšie naladený, želať všetko dobré, nezabíjať ani zvieratá, neničiť...V zime znižujeme aktivitu, treba si dopriať viac odpočinku, ísť spať skôr a neskôr vstať, ako slnko vychádza a zapadá, je skrátená svetlá časť dňa, je to obdobie vťahovania, uschovávania, a tak treba aj esenciu Qi chrániť a uschovávať( pri pohybe v zime by sme sa nemali potiť a aj pohlavná aktivita by sa mala utlmiť...)
Indikácie a kontraindikácie akupunktúry:
Indikácie v skratke (podrobnosti sú v zákone MZ): odbor neurológia a rehabilitácia: ochorenie periférnej NS, bolesti, zápaly nervov, neurózy (stavy duševnej slabosti, vegetatívnej nerovnováhy, bolesti..), počiatočné stavy aterosklerózy, únava, slabosť; endokrinné poruchy: diabetické problémy, poruchy funkcie ŠŽ, alergické ochorenia: koprivka, senná nádcha..., GIT: poruchy trávenia, bolesti žalúdka, ochorenia svalovo-kĺbového ústrojenstva, vrátane bolestí chrbta.
V tčm je dôležitá diagnóza v poňatí tčm, kde sa akupunktúrou dá pomôcť vhodným výberom akupunktúrnych bodov.
Staré texty hovoria o stavoch, kde je akupunktúra zakázaná: napr. tesne po jedle, pri hladovaní, vyčerpaní, pred a po pohlavnom styku, pred a po požití alkoholu (dnes aj iné omamné látky), s intenzívnou duševnou emóciou ako je strach, des, hnev, rozčúlenie, po cestovaní na dlhé vzdialenosti ( treba počkať niekoľko dní, aby sa vrátila cestou vyčerpaná energia).
Kontraindikácie všeobecné:
•bolesti nejasného pôvodu: nezapadajú ani do bolesti z chladu, vetra, vlhka, lebo nereagujú správne, a hlavne bolesti brucha v puberte, kde je rýchly priebeh procesov a ťažko sa dajú diagnostikovať, aj starší ľudia, ktorí majú dlhodobo mierne bolesti, ktoré sa náhle zvrtnú a proces je často závažný, napr. prasknuté slepé črevo
•dlhodobo sa nelepšiace ťažkosti (max. mesiac, je to relatívne)

Relatívne KI:
•miesta s poškodenou pokožkou, porucha výživy kože: vredy predkolenia, miesto opuchov; opatrne pri zápaloch kože napr. ruža, impetigo, vírusové choroby atď
•oslabená imunita a veľmi opatrne treba pristupovať u diabetikov
•poruchy zrážania krvi
•poruchy imunity, napr. počas chemoterapie, rádioterapie,...
•tehotenstvo vyžaduje špecifický prístup, nepichá sa oblasť brucha a krížov a nedoporučujú sa aj silné energetické body: SP 6, LI 4, ST 12, GB 21, BL 67, 60.



Posted by sivekova  Filed under: Akupunktúra
  email to someone   printer friendly 
Kontakt
 Pondl 28 srpen 2006 - 09:59:03

H O M E R E A

MUDr. Danuša Siveková

Ambulancia akupunktúry
(+ordinácia homeopatického lieku)

Adresa: Súťažná 15
821 08 Bratislava –Nivy

Tel./Fax/Sms: +421 2 559 60 323
Mobil: +421 907 091 977
e- mail: -email-



Posted by sivekova  Filed under: Kontakt
  email to someone   printer friendly 
Go to page:    <<      

Welcome
Online
http://www.lunarniambasada.cz?a_aid=0b033adf
Stránky súkromnej ambulancie HOMEREA, (c)MM 2006-2007