Logo page.php?10 Logo
   
Username:    Password:    Remember me  
Niektoré monokomponentné homeopatické lieky
 ter 26 prosinec 2006 - 15:18:19

Niektoré monokomponentné homeopatické lieky

Nemožno vymenovať všetky príznaky, ktoré nás nasmerujú k ordinácii toho najsprávnejšieho lieku, ale vymenuvávam v abecednom poradí vlastností jednozložkových homeopatických liekov, ich charakteristické telesné znaky. Vami vybratý liek, ktorý neprináša úľavu neopakujte a poraďte sa s lekárom. V zásade by Vám ho mal vybrať on, ale ak mu dokážete pomôcť pri výbere popisom Vašich ťažkostí, ktoré nevyhnutne potrebuje, uľahčíte mu prácu. Veď ide o Vaše zdravie a Vám samotným by malo záležať na ňom najviac.
Osvedčené dynamické riedenia (potencie) sú uvedené za najsilnejšími príznakmi, ktoré charakterizujú miesto účinku lieku. D 4 je najvhodnejšie úžívať 3 x denne 3 - 5 globuliek, D 6 denne 2x, D 12 stačí 1x denne, v čase akútneho zhoršenia aj opakovane po 1 hod., D 30 podľa potreby, najčastejšie však 1 x týždenne, v akútnom štádiu aj 1 x denne.

Aconitum- akútne horúčkovité ochorenia v počiatočnom štádiu, triaška, horúčka bez potenia, suchosť, smäd. . Neuralgie v dôsledku suchého studeného vetra. Bolesti pri srdci. Nepokoj, strach. Zhoršenie neskoro večer, v noci, v teple.

Aesculus- kŕčové žily so sklonom k trombóze, zlatá žila ( hemoroidy) s tvrdou zápchou, bolesti v konečníku a krížoch.

Aloe- pálenie v oblasti konečníka, hemoroidy, nutkanie na stolicu, hnačkové stolice s prímesou hlienu, až neschopnosť udržať stolicu, slabosť. Zhoršenie po pive, sedavým zamestnaním.

Ambra- nespavosť u precitlivelých, hanblivých jedincov vyvolaná starosťami.

Antimonium crudum- žalúdočná nevoľnosť po prejedení, zvracanie neprináša úľavu, biely povlak na jazyku, letné hnačky, bradavice na tvrdých mozoľnatých plochách rúk, či nôh. Zhoršenie slnkom, bohatým jedlom.

Antimonium tartaricum (Tartarus emeticus)- zápal priedušiek, astma, hlienovytý chrapot v priedušnici, ťažké vykašliavanie s následnou slabosťou. Zhoršenie pohybom. ( Vyššie riedenia tlmia tvorbu hlienu.)

Apis mellifica- náhle vzniknuté zápalové opuchy, koprivka, následky poštípania. V postihnutom mieste pichanie, pálenie zmiernené studeným, zhoršené teplým. Neprítomnosť smädu. Účinok je krátky, potrebné sú opakované dávky v krátkych intervaloch. ( U alergií použijeme vyššie riedenia.)

Aralia racemosa- dráždivý kašeľ s pocitom hlienovitej zátky v hrdle, ktorý vzniká obyčajne v ľahu, alebo tesne po zaspatí. ( Liek podávame v nízkom riedení pred uložením sa k spánku.)

Argentum nitricum- neurotické podráždenie tráviacej sústavy, hnačky zvýraznené po sladkostiach, pocit črepín na sliznici. Vhodné pri telesných ťažkostiach z trémy ( hnačka, bolesť hlavy, hrdla a žalúdka, tras). Úzkosť, uponáhľanie, nepokoj zhoršený pred odchodom na verejnosť.

Arnica- poranenia miestne, či celkové a ich následky. T. j. preťaženie fyzické, po operáciách, modrinách, profesionálny chrapot. Dobrý efekt aj na cievy a srdce. Poúrazové bolesti sú zhoršené pohybom, otrasom, dotykom.

Arsenicum album- náhle zápalové procesy s pocitom bolestivého pálenia zmiernené teplom a zmenou polohy. Najčastejším dôvodom sú hnačkovité stavy, nádchy, kožné vyrážky, kašeľ, príp. astma (zhoršená o 01-03 hod.). Prítomný je nepokoj, strach zo smrti, úzkostivosť ( aj na poriadok ), slabosť, zimomravosť.

Baryta carbonica- zväčšené lymfatické uzliny, podnebné mandle, zastavenie vývoja, kŕčovité stavy (D 12, CH 15).

Belladonna- náhly nástup zápalových prejavov s červenými lícami, suchými sliznicami, smädom, horúčkou, studenými končatinami, bolesťami v červenom hrdle, striedanie období potenia a bez potu, kŕče, pulzujúce bolesti, pálenie a zdurenie kože, alebo slizníc. Zhoršenie svetlom, hlukom, otrasom, dotykom, chladom.

Berberis- pichavé bolesti v dôsledku obličkovej poruchy, kolika, častejšie ľavostranná, s bolesťou v driekovej oblasti s vyžarovaním pozdĺž močovodu s poruchami močenia. Pri kožnom náleze bývajú kruhovité ložiská s tendenciou k hojeniu od stredu.

Borax- bolestivé afty v oblasti dutiny ústnej, niektoré kinetózy s obavou pri klesaní.

Bryonia- pomalý nástup horúčkovitého ochorenia s vyhľadávaním absolútneho pokoja, intenzívnym smädom, potením, ktoré prináša úľavu. Z ochorení sú najčastejšie: zápal priedušiek, prsníka ( prevažne pravého), bolestivý zhyb v dôsledku zápalu, ale aj poranenia. Bolesti sú bodavé, zhoršené pohybom, zmiernené tlakom, lokálnym teplom, pokojom.

Cactus - zvieravé bolesti kdekoľvek v tele, najčastejšie pri stenokardiách, angina pectoris / D 6/

Calcium carbonicum
- najčastejší liek pre malé deti, bacuľaté, obyčajne pokojné, plaché, potiace sa , hlavne na záhlaví počas spánku, obyčajne s chladným potením na končatinách, s tendenciou k zdureniu lymfatických uzlín pri ochorení horných dýchacích ciest, pri angíne. Ochorenia vynikajú najčastejšie v zime. Chutia im vajíčka a sladkosti.

Calcium fluoricum - horkokrvné, plaché deti, často s poruchami vývoja kostí, s drobnými tuhými uzlinkami, drobnými kazivými zúbkami. U dospelých častý vznik rozličných výrastkov, krčové žily, bolesti v chrbte.

Calcium phosphoricum - najčastejší liek predškolského a školského veku u detí skôr chudších, drobných, ale aj príliš rýchlo rastúcich, zimomrivých, s opakovanými infekciami horných ciest dýchacích, so školskými bolesťami hlavy, akné u adelescentov, skolióze. Orientačne nám pomôže ich chuť na šunku, slaninu, hydinu. Dobre účinkuje pri regenerácii kostí po zlomenine./D 12/

Calcium sulfuricum - hnisavé ložiská na koži, najčastejšie akné u mladistvých, tvrdohlavých, žiarlivých. /D12/

Cantharis - popáleniny / okrem Arnicy/ a všetky bolesti, ktoré sa podobajú popáleninovej bolesti, príp. s pálivými pľuzgmi na koži. Vhodný na doplnenie liečby pri zápale močového mechúra s prítomnou krvou v moči, pri pálivých bolestiach v období pred, počas aj po močení, ktoré pacienta nútia kričať od bolesti /D 6/.

Capsicum - pálivá bolesť počas ušného zápalu, pálivá zlatá žila pri hnačkovitom ochorení / D 6 2x denne/.

Carbo vegetabilis - tráviace ťažkosti z nadbytku, pocit náfuku, až ťažkosti s dýchaním, astma, poruchy srdcového rytmu, studený pot, napriek tomu si pacient žiada prísun čerstvého vzduchu /ventilátor/.

Carduus marianus - ochorenia pečene skôr so zápchou, sklonom k tvorbe zlatej žily, varixov, ascitu /D12/

Causticum - ochorenie horných dýchcích ciest, kašeľ, ktorý sa zmierni po vypití studenej tekutiny /D 12/, pomočovanie u detí, príp. únik moča u starších žien / D 6 /, pravostranné ochrnutie tvárového nervu v dôsledku prievanu /D 30, 3 dni po 1 dávke/.

Cepa - pálivý výtok z nosa, menej z očí, kýchanie, najčastejšie pri akútnych prejavoch nádchy, polinózy /D 12/

Chamomilla - výrazný nepokoj, plač, zlosť, prevažne u malých detí pri rastúcich zúbkoch, s potrebou nosiťsa na rukách, hojdať v kočiari, vhodný aj pri zápale hrdla, hnačkách, bolestivej menštruácii u adolescientiek.

Chelidonium majus - bolesti v oblasti pečene s vyžarovaním pod pravú lopatku, až pichanie v pravých pľúcach pri dýchaní / D 6/.

China - opakujúce sa stavy horúčok, potenia, následkom straty tekutín / potením po infekčnom ochorení, krvácaním, hnačkami /, sklon ku krvácaniu, závraty, pocit únavy. Zhoršenie vo vlhkom chlade. / D 6 /

Cimicifuga - bolestivá menštruácia v závislosti od intenzity krvácania, klimakterické ťažkosti s bolesťami kĺbov, hlavy - ako od kolíka, citlivosť chrbtice v oblasti krčných stavcov, bolestivosť Achillových šliach /D12/

Cina - nepokoj, podráždenie pri pri dotyku aj pohľade, hlavne v súvislosti s prítomnosťou parazitov v čreve, s bolesťami okolo pupka, svrbenie nosa a konečníka, počas spánku škrípanie zubami, suchý dráždivý kašeľ /D 6/

Cinnabaris - vhodný pri zápale prínosných dutín s typickou bolesťou na koreni nosa, striedavo s Kalium bichromicum /D 6/

Cocculus - vyčerpanie v dôsledku starostlivosti o iných, závraty, nevoľnosť, stuhnutie šíje, slabosť v nohách, krížoch, nespavosť v dôsledku ponocovania, spastický kašeľ, zvracanie v tehotenstve. Zlepšenie teplom, chuť na horčicu a studené nápoje. Zhoršenie príznakov v dopravnom prostriedku, dymom, bdením, pohľadom na jedlo / D 12/.

Coccus cacti - záchvatovitý kašeľ so škriabaním v hrdle, vykašliavanie hustého belavého hlienu, zvýraznené pred polnocou a ráno, teplom. Zlepšenie v chlade, pokoji / D4 - 6/

Coffea - nespavosť s celkovým rozrušením, búchaním srdca, návalmi do hlavy, precitlivelosť na bolesť /D 30/.

Colchicum - precitlivelosť na pachy, slabosť až tendencia ku kolapsu, dna s putujúcimi opuchmi kĺbov, bolesť palca na nohe zhoršená dotykom, pohybom /D4 - 6/

Colocynthis - prudké prerušované kŕčovité bolesti nútiace pacienta stenať, ev. kričať a chúliť sa do klbka, v oblasti brucha až kolikovitá bolesť, bolesť krížov napr. ľavostranné močové koliky, bolesť obyčajne v ľavom bedrovom kĺbe a pozdĺž nervov. Zlepšenie silným stlačením, teplom, ohnutím./ D 12/

Conium maculatum - liek prevažne indikovaný u starších ľudí, slobodných, náladových, s tendenciou k spomaľovaniu funkcií. Z príznakov sú najčastejšie závraty pri pohybe hlavou, zhoršené v ľahu, averzia k svetlu, pocit drevenenia nôh, ktoré ide smerom k hlave, poruchy močenia pri zväčšenej prostate, kŕčovitý kašeľ, tumor pravého prsníka /! len ako doplnok terapie/ - D 12

Corallium rubrum - prudké záchvaty kašľa, hlavne nočné pri vdychovaní, pričom sa pacientovi zdá vzduch studený /D 4 - 6/.

Crataegus - posilňuje starecké srdce, hlavne ako doplnok klasickej terapie na zmiernenie pohotovosti k bolestivým záchvatom anginy pectoris pre zlepšené prekrvenie svaloviny srdca. Dobré účinky má aj pri úprave krvného tlaku. ( D 4 )

Crotalus horridus - sklon ku krvácaniam, k trombózam, septickým stavom, srdcová slabosť so sklonom ku kolapsom, opuchy, vhodný v období klimaktéria s krehkosťou ciev a výraznou tvorbou modrín. ( D 12 )

Cuprum metallicum - najčastejší liek kŕčov ktorejkoľvek časti tela, obyčajne začínajúce na periférii, napr. v lýtkach. Kŕčovitý vyčerpávajúci kašeľ s pocitom dusenia sa, zlepšený vypitím dúška studenej vody. Štikutka. Bolestivé kŕčovité hnačky. ( D 12 )

Cyclamen - migréna, ktorej prechádza rozmazané viednie s mihotaním svetielok, častá počas menštruácie. Zlepšenie v teplej izbe. Nespavosť pred menštruáciou. ( D 12 )

Cypripedium pubescens - nespavosť u detí počas rastu zubov, ktoré sa chcú v noci hrať. ( D 30 )

Drosera rotundifolia - záchvatovitý, suchý, kŕčovitý, štekavý kašeľ. Vyvoláva až bolesti celého hrudníka a brucha. Zhoršenie nastáva v ľahu, po polnoci, v teple postele, smiechom. ( D 30 )

Dulcamara - bolesti svalov, kĺbov ako dôsledok prechladnutia, premoknutia. Kašeľ a nádcha vlhkej zimy. Teplom zlepšenie. Augustová vazomotorická nádcha. Mäkké svetlé bradavice lokalizované na jemnej časti pokožky. ( D 6-12 )

Echinacea - na vzostup obranyschopnosti voči bakteriálnym a vírusovým infekciám ( D 4 )

Equisetum hiemale - doplnkový liek močových infekcií s bolesťou v oblasti pravej obličky, počas močenia, ale výrazne po močení. Vhodný skôr pri chronických infekciách s dráždivým močovým mechúrom ( D 6 )

Eupatorium perfoliatum - chrípka s nepokojom a bolesťami celého tela. Veľký smäd na studenú vodu. ( D 12 )

Euphrasia officinalis - výrazne uľaví pri zápaloch spojiviek so slzením, smotanovitým výtokom, pocitom pálenia, svetloplachosťou. Vhodná pri peľovej sezóne, po poranení očnej spojovky. ( D 6 - 12 )

Ferrum metallicum - bledá tvár sa rýchlo sšervená, chudokrvnosť, únava, tendencia ku krvácaniam, neschopnosť udržať moč pri kašli, kýchaní ( ako Causticum ), reumatizmus ľavého ramena, bolesti hlavy aj trojdňové s precitlivelosťou na najjemnejší hluk. Zmiernenie pomalým pohybom. ( D 12 )

Ferrum phosphoricum
- krvácanie z nosa, horúčkovité ochorenia s teplotou do 39 st. C, únava, suchý bolestivý kašeľ, zhoršenie v chlade a ľahu. Bolesti pravého ramena, prerušované pichavé bolesti v uchu. ( D 12 )

Gelsemium - liek pomaly vznikajúcej chrípky s otupelosťou, príp. s trasom, ťažobou končatín a bolesťou hlavy. Smäd nie je prítomný. Zlepšenie nastáva vypotením, močením. Pri tréme s vynechávaním pamäte a hnačkovitou stolicou. ( D 12 - 30 )

Gnaphalium - bolesti v oblasti ischiadického nervu, hlavne vpravo s tŕpnutím, príp. kŕčami v nohe. Zlepšenie nastáva v sede, zhoršenie v ľahu a počas chôdze. ( D 6 )

Graphites - z najčastejších príznakov je vhodný pri súčasnom výskyte kožných vyrážok a zápchy bey nutkania. Na suchej pokožke sa tvoria pľuzgieriky s medovitou tekutinou, ktorá schne a tvorí chrasty. Tvorba lupín, prasklín, keloidov, okolonechtových bradavíc. Typickou je lokalizácia za uchom, medzi prstami, okolo očí a úst, zapareniny v podpazuší. V období klimaktéria bývajú návaly a menštruácia je oneskorená, s chrapotom počas menštruácie ( D 12 - 30 )

Hamamelis - roztiahnuté a bolestivé žily, často so zápalovými a krvácavými prejavmi. Pomáha vstrebaniu modrín ( D 4 - 6 )

Hekla Lava - bolestivé výrastky, hlavne v oblasti päty. ( D 6 )

Hepar sulfuris - všetky zápalové procesy, hnisania kože a slizníc. Kašeľ s bodavou bolesťou v hrdle. Pacient je výrazne precitlivelý na bolesť, dotyk. Pokožka je pokrytá studeným potom. Nízke potencie podporujú vyhnisanie, vysoké vstrebávanie. ( D 12 - 30 )

Hyoscyamus - okrem iných príznakov je často indikovaný pri kŕčovitom suchom kašli pri bronchitíde, ktorý sa zhoršuje v ľahu, počas jedenia, rozprávania a prestáva v sede ( D 30 )

Hypericum perforatum -poranenie periférnych nervov, pomliaženiny, následky úrazov hlavy a chrbtice(D12-30)

Ignatia amara - z množstva príznakov sú dôležité: paradoxné ťažkosti, napr. bolesť v žalúdku sa mierni jedením, putujúce bolesti lokalizované v bodoch zlepšené silným tlakom, pocit hrče v hrdle, nevoľnosť horšia počas jazdy v luxusnom aute, rosličné kŕčovité stavy. Všetko v dôsledku citových šokov, strachu, zármutku, sklamaní a trémy ( D 30 ).

Ipecacuanha - kŕčovitý kašeľ, spočiatku suchý pri bronchitíde, spojený s nevoľnosťou, často aj zvracaním, nechutenstvom, absenciou smädu. Dôležitý je príznak čistého, nepovlečeného jazyka s veľkou produkciou slín (D 4 - 6).

Iris versicolor - pálenie v tráviacom ústrojenstve, pásovité kŕčovité bolesti zmierňované v predklone a pitím studenej vody. Vhodné doplnkovo pri pankreatitíde. Migréna periodicky vznikajúca, najčastejšie počas víkendu, zmiernené pohybom ( D 12 ).

Kalium bichromicum - najčastejšie používaný pri putujúcich náhle vznikajúcich i zanikajúcich, presne ohraničených ložiskách bolestí. Obyčajne sa striedajú bolesti kĺbov a tráviacich porúch. Z príznakov sú časté afty a nádcha s ťahavým hustým hlienom a tvorbou zaschýnajúcich chrást ( D 6, 2-3x denne ).

Kalium carbonicum
- najčastejšie sú to moletní jedinci, trpiaci úzkostnými stavmi ( hlavne o svoje zdravie), skôr bledí, unavení, zimomraví, s typickým príznakom drobného opuchu na hornom viečku pri koreni nosa. Mávajú tendenciu k zvýšenej tvorbe plynov, skôr so zápchou. Dýchacie ťažkosti až astmatické záchvaty vznikajú medzi 02-04 hod. a po námahe. Časté sú aj bolesti v krížoch s pocitom, že vypovedajú službu. Opuchy sú skôr pravostranné. Vhodný je aj ako podpora srdca v stareckom veku (D 6).

Kalium chloratum - výborný liek zápalov slizníc Eustachovej trubice, uší s typickým opuchom, ktorý sa môže prejaviť aj v oblasti zhybov. Afty so sivým povlakom ( D 12)

Kalium phosphoricum - často používaný ako pomocník počas štúdia pri duševnej únave, celkovej únave a bolestí hlavy u študentov, pri rekonvalescencii po chorobách ( D 12).

Kalium sulfuricum
- tzv. minerálna Pulsatilla bez žiarlivosti. Zápaly s tvorbou smotanovožltých sekrétov. Kašeľ sa lepší chôdzou na čerstvom vzduchu ( D 6, 12).

Kalmia - doplnkovo pri reumatickom zápale srdca, putujúce bolesti kĺbov smerom od hora nadol s následným tuhnutím, denné bolesti v oblasti pravej očnice ( D 12).

Lachesis - zápalové stavy lokalizované viac vľavo, bolesti hrdla s pocitom priškrtenia, palpitácie, krvácavé stavy (modriny). Zvlášť vhodný u inteligentných žien s návalmi v období prechodu, žiarlivých, veľa a rýchlo hovoriacich. Výrazná je citlivosť na dotyk ( aj odevu), hlavne v oblasti krku a drieku. Zlepšenie pohybom, výtokom, priemernou teplotou prostredia ( D 12).

Laurocerasus - modrastý nádych pri pravostrannej slabosti srdca, so suchým kašľom. Zlepšenie v ľahu ( D6).

Ledum - preventívne v období náletov komárov ako prevencia následkov poštípania (pri opuchoch po poštípaní striedavo s Apis D 30, ktorý možno opakovať aj v 10 min. intervaloch). Vhodný aj pri modrinách po poranení, hlavne oblasť oka (monokel) striedavo so Symphytum D 6. Bolesti kĺbov pri dne zmiernené pokojom a lokálnym ochladením (D12).

Luffa - striedanie výtoku z nosa a upchatia pri "sezónnych" nádchach s bolesťami hlavy, celkovou únavou (D 6, 12)

Okoubaka: je prvým prostriedkom pri otravách. Prosím, nie otravách, ktoré nediagnostikoval lekár! Je to pomocný prostriedok na riešenie niektorých príznakov pri poruchách trávenia, po poštípaní hmyzom, črevných infekciách, pri rozličných vírusových infekciách ( D2-3 )

Paeonia (officinalis): hemoroidy, trhlina konečníka, ekzém v okolí konečníka, svrbenie konečníka, možný aj zápal močového mechúra spojeného s kŕčmi ( D4 )

Pareira brava: opakované ochorenia močového mechúra a obličiek s prudkými bolesťami, častým nutkaním na močenie, sklone pri tvorbe piesku a zväčšenej prostate ( D 4 )

Passiflora (incarnata): upokojuje nervovú sústavu v nízkych riedeniach, t. j. nespavosť, nervozita ( D 2-3 )

Perilla ocymoides: zvýšená hladina kyseliny močovej so zápalom hlavne malých kĺbov ( D3, 6 týždňov)

Petroleum: má najčastejšie dva druhy stavov- a, kožne trhliny na suchej až neumyteľnej koži, suché ekzémy b, nevoľnosť, závraty počas jazdy autom, loďou, príp. zvracia, ale o pár minút môže jesť ďalej ( D 12-30 )

Phosphorus: jeden s tých, ktorý vďaka svojmu rýchlemu účinku presvedčil o účinku homeopatie. Je to liek určený pre určité konštitučné typy, tak výborne účinný hlavne pri rozličných druhov krvácania ( z nosa, časté modriny), porúch kostného tkaniva (zlé hojenie zlomenín) a zápalov orgánov (pečeň, pľúca...). Zo základných vlastností menujem - strach zo samoty, búrok, tmy. Pocity pálenia vo vnútri sa zmierňujú chladným nápojom, na povrchu tela skôr teplým zábalom. Zlepšenie nastáva v pokoji a spánku ( D 12 pri zápale, D 30 pri krvácaní)

Phytolacca : chronický zápal hrdla s dopadom na svaly či kĺby, bolesti prsníkov so zdurením (po diagnóze!), zníženej tvorbe mlieka ( spolu s Ricinus communis) ( D 12)

Pichi-Pichi: používa sa pri chronických zápaloch pečene a močových ciest, hlavne na dráždivý zmenšený močový mechúr, niekedy pri poškodení chrbtových platničiek ( Gnaphalium). ( D 30 a 7 dní)

Plantago (major): bolesti zubov, nočné pomočovanie ( D 4)

Platinum (metallicum): hrdá povaha so striedaním stavom úzkosti a melanchólie. najčastejšie zdravotné problémy má v oblasti močovopohlavnej, v oblasti žalúdka a neurologických ťažkostí (napr. mravčenie)(D30)

Plumbum (metallicum, aceticum): predpisuje lekár pri poškodeniach nervových tkanív, svalov a celkovej sklerotizácii ciev.

Podophyllum: hnačky ako vodovod po každom jedle pri akútnom podráždení čriev - buď ako príznak ochorenia pečene, žlčníka alebo po niektorých potravinách napr. po kyslom mlieku ( D 6, 12)

Prunus spinosa: osvedčený liek pri opuchoch u ľudí s kolikovitými bolesťami brucha alebo bolestivých stavoch v oblasti hrudníka ( podob. Crataegus) ( D 4 )

Pulsatilla : ďalší veľký, často používaný liek, prevažne u žien a malých detí. Obyčajne sú svetlovlasé, s prekrvenou až mramorovou pokožkou, obyčajne zimomravé, ale s túžbou po čerstvom vzduchu. Plačlivé, potrebujú utešovanie, mierne, s premenlivými náladami, ale aj žiarlivé, ctižiadostivé, podráždené, zraniteľné. Ich zdravotné ťažkosti sú rozličné: poruchy trávenia ( obyč. spomalené), poruchy menštruačného cyklu, cievne ťažkosti, zápaly v oblasti očí a horných dýchacích ciest, často sú prítomné smotanovité výtoky, putujúci reumatizmus. Pri stúpajúcej horúčke majú absenciu smädu. Ťažkosti sa zmierňujú na čerstvom vzduchu a pohybom, upokojovaním. Zhoršujú sa v pokoji a v teple ( D 12 - 30 ).

Pyrogenium :považuje sa za osvedčený prostriedok pri zápalových ochoreniach ako súčasť terapie tzv. "homeopatického antibiotika" ( Echinacia, Lachesis, Pyrogenium). Býva prítomný nepokoj, triaška pri stúpajúcej teplote tela, obyčajne s rýchlym pulzom. Naopak počas vysokej teploty je pulz pokojný.( D 12).

Ranunculus bulbosus: ťahavé a bodavé bolesti počas a po pásovom opare, pisársky kŕč. Zhoršenie pri dotyku a pohybom, hlavne ráno a večer. ( D 30, CH 15, 1x denne)
Rheum: hnačky prevažne u malých detí - pri raste zubov, letné s charakteristickým kyslým zápachom pokožky. Prítomný je nepokoj, kŕče, až plačlivosť. Vhodný u kvasných poruchách trávenia u dospelých. ( D 6, CH 5)

Rhododendron: reumatické bolesti prevažne malých kĺbov, neuralgie v tvári, bolesti v krížoch citlivé na vplyv počasia. Zhoršenie nastáva pred búrkou, vo vlhku, v lete, pokojom. Zlepšenie v suchu a okamžite pri pohybe (D 12, CH 9 denne 2x)

Rhus toxicodendron: jeden z najosvedčenejších prostriedkov na bolestivé zhyby, podpora po vykĺbení, svalovej únave, ischiase a na svrbivé pľuzgiernaté vyrážky (napr. opar, kiahne). Bolesti sú lokalizované v oblasti úponov šliach. Obyčajne bolesti prichádzajú po spotení a premoknutí. Úľava pre nepokojného pacienta nastáva teplom a pomalým rozhýbaním. Zhoršenie vo vlhkej zime, na začiatku pohybu a nadmernou únavou.( D 12, CH 15 denne 1-2x)

Ricinus communis:často používaný pri popore tvorby mlieka ( D 6, 2 x 5 glob.)

Robinia (pseudoacacia): osvedčený prostriedok pálenia záhy pri prekyselenom žalúdku ( D 6, CH 5)

Rumex (crispus): vyčerpávajúci suchý kašeľ provokovaný prechodom do chladu, resp. dýchaním studeného vzduchu. Pacient sa bráni podráždeniu zakrývaním úst. ( D 6-12, CH 5-9)

Ruta ( graveolens): osvedčený liek pri podvrtnutiach, pomliaždeniach. Výborný pri očnej únave, ktorá sa dostavuje po čítaní pod umelým osvetlením ( počítače). Zlepšenie nastáva pri pohybe. (D 6-12, CH 5-15)

Sabadilla: osvedčený prostriedok pri sennej nádche s kýchaním a pocitom šteklenia v ústach. Zlepšenie nastáva každým teplom. Zhoršenie chladom a pri splne. ( D 6-12, CH 5-9 denne 2-4x)

Sabal serrulatum: označuje sa aj ako homeopatický katéter a najčastejšou indikáciou je zväčšená prostata.( D 6)

Sabina: krvácanie jasne červenou krvou zvýraznené pohybom, predĺžená menštruácia s bolesťami idúcimi od krížov do podbruška. Podporne pri krvácajúcich a svrbivých výrastkoch v oblasti konečníka ( po diagnóze!). ( D6, CH 5 denne 2-3x )

Sambucus nigra: suchá nádcha s upchatím nosa, hlavne u malých detí, ktorým zabraňuje piť mlieko. Polnočný suchý dusivý kašeľ s ťažkým výdychom a potením. Stav sa zlepšuje v sede. ( D 6, CH 5 každých 10 min., 3-4 x)

Sanguinaria ( canadensis): suchosť slizníc, návaly horúčosti do tváre, pálenie dlaní a šliap, pravostraná periodická bolesť hlavy v oblasti nad okom, zhoršené počas dňa. Bolestivo pálivá sliznica nosa pri sennej nádche s nočným kašľom zlepšeným posadením sa a vylúčením črevných alebo žalúdočných plynov.( D12,CH9)

Secale cornutum: kŕče v nohách, pálenie napriek chladu v končatinách, sklon ku krvácaniu
čiernou krvou, suchá gangréna ( doplnok pri poruchách prekrvenia u diabetikov). Zhoršenie vplyvom tepla, zlepšenie chladom. (D 4, CH 5, 2-3x denne)

Selenium: nervové vyčerpanie so slabosťou obyčajne pre nedostatok spánku s túžbou spaťpočas dňa, ale spánok je rušený pulzáciami v tele. Zachrípnutie po námahe, výpad vlasov, vyrážky na mastnej pleti ( D 6, CH 9)

Senecio aureus
: oneskorenia menštruácií so súčasným krvácaním z nosa. Zlepšenie po začiatku menštruácie (D4)

Senega:vytrvalý kašeľ pri chronickej bronchitíde, ktorý často začína kýchaním. Zlepšenie v prírode. ( D 6)

Sepia: je častým liekom dievčat a žien, ktoré majú veľa spoločných rysov: tmavovlásky, pigmentácie okolo očí, jemné chĺpky na hornej úzkej pere, častý herpes na dolnej, najčastejšia lokalizácia ťažkostí je vľavo, bežné sú pocity ťažoby, padania orgánov (žalúdok, maternica) a guľovitého telesa (konečník, hrdlo), únavu a averziu k pohlavnému životu. Z ochorení máva kŕčové žily, hemoroidy, zápchu, bolestivú menštruáciu, uvoľnené väzivá, kožné trhliny, migrény. Zlepšenia nastanú prudkým pohybom ( tancom, behom). Zhoršenie v pokoji, chlade, pred búrkou ( D12, CH 15 denne 1x do zmeny, potom podľa potreby).

Silicea: je ďalším tzv. veľkým liekom chronických zápalov (každá rana hnisá) u ľudí s poruchami výživy. Typickým je obava pred injekciami, studené zapáchajúce potenie nôh, zápcha, lámavosť nechtov. Zhoršenie všetkých príznakov je počas chladu a splnu, zlepšenie teplým suchým teplom. ( D 12, CH 15 )

Spongia ( tosta): zápal horných dýchacích ciest s dráždivým bolestivým kašľom, ktorý vniká najčastejšie okolo polnoci, príp. strumou podmienený kašeľ. Zlepšenie požitím teplého nápoja. ( D 6-12. CH 5-9 aj každých 10 min. 3-5x)

Staphysagria: účinkuje pre veľmi citlivých ľudí, ľahko podráždených. nedotklivých, ktorí sa dobre kontrolujú. Obyčajne v dôsledku potláčaného hnevu, či po pohlavnom zneužití. Z ťažkostí majú: časté nutkanie na močenie (u novomanželiek), svrbivé ekzémy v oblasti hlavy, rýchla kazenie chrupu, bradavice, opakujúce sa jačmene (horné viečko). Používa sa na urýchlenie hojenia chirurgických rán. Zhoršenie po hneve, ráno.( D 12, Ch 9)

Sulfur: najviac prebádaný liek v homeopatii, ktorý má široké spektrum použitia, hlavne ako protijed. Najčastejšími znakmi sú: periodicita, plytký spánok po 3 hod., ranné stolice hneď po vstaní, výrazné potenie, suchá pokožka s rozličnými kožnými zmenami, ktoré svrbia viac v noci, averziou ku kúpaniu, typické je striedanie vnútorných porúch s kožnými. okraje telesných otvorov sú pálivé a červené. Končatiny počas dňa studené ho v noci pália. Z ďalších ťažkostí- ľavostranné bolesti hlavy, možná zápcha, hemoroidy, citlivosť na pachy, alergie, vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu tukov, reumatické ochorenia. Zlepšenie chladom( D12)

Symphytum : osvedčený homeopatický liek, ktorý pomáha zmierniť bolesti po kostnej zlomenine a napomáha tvorbe svalku, teda na urýchlenie hojenia ( D4, CH 5)

Thuja occidentalis : ľavostranosť príznakov, chlad, tréma, potenie, bradavice, zápcha a následky po očkovaní sú častými indikáciami ( D12, CH 15)



Posted by sivekova  Filed under: Homeopatia
  email to someone   printer friendly 
Polykomponentné prípravky
 ter 26 prosinec 2006 - 14:42:54

Polykomponentné prípravky

Chronické alebo opakované ťažkosti, ktoré sú ťažko zvládnuteľné všetkými možnými medicínskymi prístupmi sú najčastejším problémom mnohých z Vás. Preto sa nečudujem, že sa snažíte obrátiť na metódu liečby, ktorú ste ešte neabsolvovali. Skutočne existuje nemálo takýchto ťažkostí, ktoré homeopatia dokáže ovplyvniť posilnením vlastných obranných mechanizmov. Nevyhnutným predpokladom je však zvoliť liek, ktorý je najpodobnejší týmto problémom. Zaručene však diagnóza nestačí na naordinovanie správneho homeopatického lieku. Preto iste pochopíte, že je ťažké doporučiť vhodný homeopatický liek po sporej informácii o Vašom zdravotnom probléme. Trošku nádej vkladám, pri takýchto radách na diaľku do polykomponentných prípravkoch (zmes) s obsahom viacerých zložiek a možnosťou, že niektorá zložka pokryje práve ten Váš problém. V prípade, že nenastane zlepšenie behom krátkeho času nemá zmysel užívať tieto lieky do nekonečna. Bude vhodnejšie sa obrátiť na lekára, ktorý predpíše špecifický liek pre Váš stav.

Uvediem homeopatické polykomponentné prípravky, ktoré Vám lekár nepredpíše, ale dostanete ich kúpiť v lekárni. Mohli by pomôcť pri opakovaných, alebo chronických problémoch horných ciest dýchacích, s najčastejším prejavom - kašľom. Je to nemalý problém veľkej časti nášho obyvateľstva, bez ohľadu, či býva v meste alebo v horách. Každému z nás vyhovuje iné prostredie, t. j. pocit zdravotného komfortu je pre každého z nás v iných podmienkach. Podobne ako jeden má potrebu chladného prostredia, inému vyhovuje teplá vlhká klíma, či má chuť na istý druh potraviny... To všetko svedčí pre akýsi vzorec, obraz, ktorý je typický len pre toho ktorého človeka. Sú to samozrejme vlastnosti dané a pre každého z nás odlišné, ale do určitej miery svedčia o reakčnom spôsobe organizmu, či stave obranyschopnosti. Pre názornosť Vám dám príklad. Fyzicky ťažko pracujúci človek si rád pochutí, a zaručene mu neuškodí, na slanine. Dodá mu potrebnú energetickú hodnotu, ktorú "spálil" počas dňa. Podobne to platí aj pre slabšie konštitúcie v zimnom období. Ale predstavte si situáciu človeka, ktorý sa vozí do práce autom, má sedavé zamestnanie a na obed si dá ovarové kolienko ako keby tvrdo fyzicky pracoval. Prirodzenou reakciou je ospalosť, pocit ťažoby, ale v práci spať nemôže, takže ostane podráždený a veľká väčšina ľudí si ešte aj "osladí" takýto život a problém začína. Opakovanie týchto návykov nemôže priniesť nič dobré. Ak človek nemá dostatok fyzickej aktivity, nemá kde spáliť toľkú energiu, tak ju organizmus začína ukladať do zásob, čo neohrozuje len vzhľad, ale horšie je preťaženie organizmu s nemožnosťou dostatočného vylučovania. Choroba sa obyčajne prejaví na úrovni príjmu, výdaja alebo spánku. Samozrejme nejde len o príjem samotnej potravy, či vylučovanie splodín. Na záver by som Vám chcela pripomenúť, že rovnováha je potrebná pre každého, inak nadmiera rovnako ako nedostatok prináša pomaly, ale iste zhoršovanie zdravotného stavu.

Aconitum - Homaccord (kvapky) je homeopatický prípravok určený na včasné štádium , teda hneď na začiatku chrípkových ochorení. Vhodné je použitie hneď na začiatku ochorenia, ktoré sa prejavuje nepokojom, pocitom suchosti a smädu, horúčosťou a suchým dráždivým kašľom, prípadne zvracaním. Najčastejšie počasie, ktoré prispeje vzniku takéhoto ochorenia je suchý vietor ( horúci, alebo studený).
V pokročilejšom štádiu s pridruženými bolesťami pri pohyboch a pri kašli je vhodnejší homeopatický prípravok Gripp-Hell (tabl.).
Angin –Heel (tbl) môže pomôcť pri bolestiach v hrdle.
Bronchalis - Heel je prípravok používaný ako doplnkový pri bronchitíde a "fajčiarskom" kašli.
Bryaconeel sú tabletky účinkujúce pri bolestivom, dlhšie pretrvávajúcom kašli. Stodal (granule, sirup) je svojím zložením určený prípravok na rôzne druhy kašľa, výhodný hlavne u detí s produktívnym ( vlhkým) kašľom, podobne vhodný je aj Drosetux (sirup).
Drosera-Homaccord (kvapky) je doporučovaný pri prevažne suchom dráždivom, tzv. somárskom kašli, zhoršujúcim sa v ľahu.
Homeovox (tabl.) je prípravok vhodný pri ochorení, ktoré sa umiestnilo v oblasti hlasiviek, pri laryngitíde, pri únave hlasiviek po dlhom hovorení, či spievaní. Je to výborný prostriedok zvlášť pre malé deti, ktoré sa rozkašlú v noci ako 1. pomoc alebo pre profesionálnych rečníkov.
Husteel (kvapky) je vhodný prípravok pri kŕčovitom záchvatovom kašli, častom pri podchladení vo vlhku.
Tartephedreel (kvapky) je homeopatický prípravok určený pre ťažko zvládnuteľné druhy kašľov, ktoré už prechádzajú do astmy, prípadne je vhodnou podporou pri astmatickom kašli ( nedoporučujeme u ľudí s ochorením štítnej žľazy, tak ako predchádzajúci prípravok). Dolicocil alebo Oscillococcinum (granule) sú prípravky doporučované užívať preventívne, alebo na začiatku chrípkového ochorenia.

Bolesti v očiach po niekoľkohodinovom sledovaní monitora počítača, alebo televízora má nemálo našich pacientov. Týmto najčastejšie predpisujeme prípravok Ruta graveolens D 6, CH 5, v dávkovaní 1-2 x denne pri očnej únave spojenej so slzením, prípadne štípaním.
Euphrasia officinalis D 6, CH 5 pri bolestiach po operácii v ona oku, po poranení oka, pri svrbení v rámci alergie. Denne 2-4 x.
Ťažkosti s chronickým zápalom očných spojoviek (pri neúspechu tradičnými liekmi) môžu ovplyvniť homeopatické prípravky Oculoheel tablety a očné kvapky.
V prípade neúspechu je vhodnejšie sa poradiť aj s lekárom zaoberajúcim sa homeopatiou.

Najčastejšou bolesťou býva bolesť kĺbov a svalov.
Homeopatickým polykomponentným prípravkom pri týchto bolestiach je nám už známy Traumeel vo forme kvapiek, tabliet, injekcií aj masti. Je to prirodzené, keď si uvedomíme, že opotrebované, či poranené – traumatizované oblasti sú aj bolestivé.
Podobne Arnica – Heel (kvap., masť) nám dobre poslúži pri bolestivých svaloch a kĺboch, hlavne spojených so zápalovým procesom. Keď Vás bude bolieť „celý človek“, spomeňte si na tento homeopatický liek.
Osteocynesine (tbl.) sú tabletky, ktoré pomáhajú hojeniu a zmierneniu bolestí kostí po zlomenine a pri osteoporóze – rednutí kostí.
Zeel compositum (tabl., inj.) je vynikajúci prostriedok pri diagnózach zvaných artrózy, hlavne v oblasti veľkých zhybov (kolená, bedrové, chrbtica). Neoceniteľný je pri bolestiach, ktoré sa ozývajú pri zmenách počasia.
Cimicifuga Homaccord (kvap., inj) stimuluje vlastné obranné mechanizmy organizmu pri osteochondróze, hlavne krčnej chrbtice, bolesti v nervových dráhach vyžarujúce z chrbtice, pocity tŕpnutia a mravčenia v horných končatinách.
Gelsemium – Homaccord (kvap.) je osvedčený prostriedok pri bolestiach v oblasti krčnej chrbtice, prípadne s vyžarovaním do ramien alebo do hlavy, teda pri bolestiach hlavy spôsobených poruchou v oblasti krčnej chrbtice. Tento prostriedok možno s výhodou použiť aj pri vírusových ochoreniach s bolesťami hlavy a výrazným schvátením pri horúčke.
Ferrum – Homaccord (kvap., inj.) je výborný homeopatický prípravok na bolestivé rameno a na zápal kĺbového puzdra v ramene alebo lakti.
Colocynthis – Homaccord (kvap., inj.) dobre poslúži pri neutíchajúcich, bodajúcich bolestiach pri ischiase alebo bolestiach vyžarujúcich s driekovej časti chrbta do dolných končatín.
Discus compositum – Heel (inj.) je špeciálny liečebný prípravok na ovplyvnenie neuralgicko-reumatických porúch v stuhnutej chrbtici, alebo kĺboch, napr. kolena a bedra.
Pri zápalových ochoreniach šliach, kĺbových puzdier a okostice potrebujeme Kalmia compositum – Heel (inj., kvap.).
Ginsekg compositum – Hell S (kvap.) je neoceniteľný prostriedok pri revitalizácii liekmi zaťažovaného organizmu, teda vhodný prevažne pre starších ľudí, ktorí pre množstvo rozličných bolestivých stavov musia užívať zväčša veľké množstvo liekov.
Liek dobre účinný pri stavoch vyčerpania a tuhnutia v zhyboch je China – Homaccord S (kvap.).
Spigelon (kvap., inj., tabl.) je určený na ovplyvnenie konštitučných bolestí hlavy. Kŕčovité bolesti v oblasti žalúdka, čriev, žlčníka, maternici a močových ciest dobre zvládne Spascupreel (inj., čapíky). Je vhodný aj pri kŕčoch a bolestivých stuhnutiach vo svaloch chrbta a nôh.
Mnohí poznajú bolesti končatín počas chôdze s nutnosťou ju prerušiť, prevažne pre poruchy periférneho cievneho prekrvenia, varixy, napriek doporučenej liečbe. Pri týchto ťažkostiach sa osvedčili prípravky Aesculus compositum - Heel (kvap.), Aesculus – Heel (kvap.) a Arteria Heel (kvap.).

Medzi tzv. ženské lieky patrí v prvom rade Nervoheel (tbl) vhodný pri psychosomatických ťažkostiach, nespavosti a klimakterických neurózach.
Podobný účinok má Ignatia – Homaccord (inj., kvap.), ktorý sa viac využíva pri reaktívnych stavoch smútku a rozličných paradoxných reakciách.
Klimakt – Heel (tbl.) je ďalší prostriedok na ovplyvnenie negatívnych reakcií u žien v období klimaktéria.
Ypsiloheel (tbl.) bude vhodný pri vegetatívnej dystónii a rozličných hysterických príznakoch.
Hormeel S. (kvap., inj) sa osvedčil pri funkčných poruchách menštruačného cyklu, pri podpore liečby sterility a regulačnom pôsobení na funkciu žliaz s vnútorným vylučovaním. Lamioflur (kvap.) si ocenia pacientky s výskytom kožných vyrážok, svrbením a bielym výtokom.
Gynäcoheel (kvap.) stimuluje vlastné liečivé mechanizmy organizmu pri zápalových procesoch ženských pohlavných orgánov.

Prvá pomoc pri bolestiach žalúdka, napr. po zjedení ťažšie stráviteľného jedla poslúži Gastrocynesine.
Na kinetózu (nevoľnosť počas cestovania) sú určené VertigoHell (skôr pre dospelých so závratmi)a Cocculline (skôr pre deti).
Na problémy s hemoroidmi (zlatou žilou) je vhodný Avenoc (čapíky, masť)





Posted by sivekova  Filed under: Homeopatia
  email to someone   printer friendly 
Zoznam lekární s predajom homeopatík v Bratislave
 ter 26 prosinec 2006 - 14:31:46

Lekáreň Balzam, Zdravotné stredisko, Bajzova 2, Bratislava 2- Nivy

Lekň Aupark, Bratislava 5- Petržalka

Lekáreň Sch.-Trnavského, Bratislava 4 - Záluhy

Lekáreň v podchode na Mierovom nám., Bratislava 1- Staré mesto

Lekáreň Avion, Bratislava 2



Posted by sivekova  Filed under: Homeopatia
  email to someone   printer friendly 
Tehotenstvo a dojčenie
 ter 26 prosinec 2006 - 13:56:26

Tehotenstvo, pôrod a obdobie dojčenia sú veľmi častými obdobiami, ktoré vyžadujú intervenciu homeopatickými liekmi. Hádam je na mieste pripomenúť, že tieto obdobia patria k fyziologickým, teda nevyžadujú liečbu ako také, ale pri komplikáciách radšej použijeme homeopatiká. Existuje viacero doporučení, ktoré však nie sú overené skúškami, preto by sme sa mali pred nimi vyvarovať. Ide napríklad o neodôvodnené podávanie viacerých nozód v priebehu tehotenstva. Homeopatická liečba má jasné pravidlá, a to najhlavnejšie je pravidlo podobnosti, preto výber liekov by mal zodpovedať tomuto kritériu. Ak má tehotná žena dobrý liek ešte pred otehotnením, tak obyčajne nebude potrebovať nový liek ani pri vzniku problémov v tehotenstve, vtedy ho stačí len opakovať, samozrejme ak súbor príznakov bude spĺňať jeho kritériá. Môže sa stať, že v tehotenstve sa náhle zmení celý obraz a vtedy musíme pomýšľať na obraz lieku, ktorý je tvorený plodom Napr. tehotná začne mať odpor k čiernej káve, ktorú predtým mala veľmi rada a zvýši sa jej chuť na sladkosti, začnú ju bolieť bedrové kĺby, tak pomýšľame na podanie Calcarea carbonica, čím pomôžeme obom. Ak chceme nájsť liek až v tehotenstve, pristupujeme k žene od začiatku, teda cestou hľadania simile (najpodobnejšieho lieku) pre danú chvíľu, vrátane príznakov vzniknutých počas tehotenstva. Ale štatisticky najčastejšími liekmi, ktoré sú ordinované v tomto období bývajú Pulsatilla a Sépia. A čo sa týka osvedčených indikácií, aj tie môžeme podať, samozrejme v nízkych potenciách a so zohľadnením prebiehajúceho obrazu. Na tehotenskú nevoľnosť, prípadne vracanie sa uvádza okolo 60 liekov. Ptyalizmus (nadmerné slinenie) vie byť nepríjemnou komplikáciou tohto obdobia a osvedčeným liekom býva Ipeca. Rozostup lonovej spony volá po lieku Trillium pendulum. Je zaujímavé, že firmy nevytvorili polykomponentný prípravok pre uľahčenie pôrodu, lebo veľmi často sa používa kombinácia: Gelsemium D 12 (CH 15), Caulophyllum D 4 (CH 5), Cimicifuga D 6 (Actea racemosa CH 5), Arnica D 30 ( CH 30), prípadne s variáciami zváženia iných liekov - Cuprum D 4, (CH 5), Phosphorus D 30, (CH 30), Chamomilla D 30 ( CH 30). Pacientka by mala byť poučená, že pripravené lieky smie užiť pri pravidelnej pôrodnej činnosti až v pôrodnici po príprave na pôrod. V prípade, že je možné podať novorodencovi liek a vyskytne sa u neho žltačka, najčastejšie zvažujeme podávanie Chiny alebo Phosphoru. Obdobie dojčenia máva tiež svoje súženia, preto by sme nemali zabúdať na najčastejšie indikovaný liek mastitíd (zápal prsnej žľazy) Phytolacca D 12 ( CH 9) 1-2x denne do zmeny príznakov. Samozrejme nevynechávame z arzenálu ani lieky účinné pri zápalovom procese – Belladonna, Bryonia, Lachesis... Pri nedostatočnej tvorbe mlieka pomýšľame na lieky: Phytolacca D 12 (9CH), Pulsatilla, Calcarea carbonica, či Ricinus communis 5 CH.

Posted by sivekova  Filed under: Homeopatia
  email to someone   printer friendly 
Liečba podľa Hahnemanna
 ter 26 prosinec 2006 - 12:35:50

Liečba podľa Hahnemanna
(náhľad do niektorých Hahnemannových odkazov)


Obsah: symptómy lieku a choroby - liečba akútnej a chronickej choroby – homeopatické zhoršenie – paliatívna liečba

Pri liečení pacientov si opakovane kladiem otázky ohľadom homeopatickej filozofie. A podľa otázok kolegov viem, že si ich dávame prakticky všetci. Preto si dovoľujem pripomenúť niektoré zásady.

„Homeopatia je jednoduchým liečebným umením, ktoré zostáva z pohľadu svojich zásad a postupov nemenné. Pre jej úspech nestačí len dobre poznať rozsiahlu škálu účinkov liekov. Potrebujeme porozumieť hlavne filozofii, ktorú nám Hahnemann na 99% sprostredkoval v Organone racionálnej liečby. Homeopatia učí, že vyliečenie môžeme dosiahnuť len reakciou vlastnej obranyschopnosti na správny liek. Vyliečenie bude o to istejšie a rýchlejšie, čím silnejší je organizmus. Preto sa vyhýbame aj tomu najjemnejšiemu oslabeniu organizmu, jeho obranyschopnosti, napr. podávaním nedostatočne zriedených dávok, či zmesí rozličných liekov, u ktorých nepoznáme ich komplexný účinok na organizmus.

V § 154 nám Hahnemann odkazuje, že choroba, ktorá nemá dlhé trvanie bude odstránená bez väčších problémov po podaní prvej dávky najvhodnejšieho, homeopatického, špecifického lieku. Liek účinkuje hneď a na dlhú dobu vyvolá v organizme poriadok aj na niekoľko mesiacov. V rámci obranyschopnosti v širšom slova zmysle (životný princíp kontrolujúci celý organizmus) môže organizmus reagovať iba na podobnú, avšak silnejšiu chorobu z lieku, ktorá odstráni pôvodnú chorobu. V praxi je priam nemožné nájsť úplne zhodný liek s chorobou a účinné sú iba tie symptómy lieku, ktoré odpovedajú symptómom choroby. Ostatné symptómy homeopatického lieku, ktoré v danom prípade choroby nenachádzajú uplatnenie sa neprejavia, pretože dávka je príliš slabá na to, aby sa mohli prejaviť nepodobné symptómy. Ale ak nie je liek dostatočne zriedený môže po dobu pôsobenia vyvolať u veľmi citlivých a dráždivých pacientov drobné, neobyčajné, nepatrné a nové symptómy. Táto bezvýznamná odchýlka je ľahko odstrániteľná vlastnými silami živého organizmu. Ak po užití nedokonale vybratého homeopatického lieku pri liečbe akútnej choroby vznikajú vedľajšie ťažkosti, je potrebné doplniť pôvodné symptómy, zistiť tak nový obraz choroby a podať liek odpovedajúci terajšiemu stavu, ktorého jednorázové podanie stačí na zlepšenie stavu. Takto možno pokračovať ďalším skúmaním pretrvávajúcich symptómov s následným podaním vhodného homeopatického lieku až do plného zdravia. Rovnaký postup použijeme, ak liek, ktorého obraz nie je dokonale zhodný so symptómami akútne chorého, ale je len čiastočne podobný. Teda vždy treba nanovo pacienta vyšetriť a zvoliť nový homeopatický prostriedok, ktorý odpovedá terajšiemu stavu. U chronických chorôb (často s príliš malým súborom symptómov) je vedenie liečby zdĺhavejšie a budeme potrebovať viacero liekov, ktoré budeme starostlivo vyberať jeden po druhom, vždy až po výbere skupiny symptómov, ktoré pretrvávajú po podaní predchádzajúceho lieku. Interval medzi nimi je vždy individuálny, závislý od priebehu choroby a reakcie chorého.
V § 180-183 sa dozvedáme o čo ide, ak sa v priebehu liečby chronickej choroby vyskytnú príznaky, ktoré pacient doposiaľ nemal? Homeopatický liek bol síce vybratý čo najlepšie, ale jeho účinok nebol dokonalý a bol účinný len na časť choroby, teda ide o nedokonalú voľbu lieku (nedokonalosť výberu lieku pre nedostatok symptómov, či nedostatok vhodných liekov). Vždy ide o symptómy choroby samotnej, aj keď doposiaľ neboli pozorované alebo neboli časté, pacient ich nepozoroval alebo ich nevnímal zreteľne, avšak liekom bol ich výskyt stimulovaný. Takto získame jasný, plnší obraz symptómov skutočného stavu choroby, ktorý umožní výber ďalšieho vhodnejšieho homeopatického lieku, ktorý pomôže navodiť uzdravenie.

Často popisované samotné nepatrné zhoršenie pôvodnej choroby vzniká po podaní nedostatočne malých dávok, lebo je to len choroba vyvolaná liekom, ktorá je silnejšia ako pôvodná choroba. Toto minimálne zhoršenie v prvých hodinách však svedčí aj o tom, že akútna choroba bude odstránená prvou dávkou lieku a priamo vylučuje opakované podanie.

Platí zásada, čím je dávka homeopatického prostriedku menšia, tým menšie a kratšie je zdanlivé zhoršenie choroby v prvých hodinách. Ide vlastne o prvotný účinok homeopatického lieku a prejavuje sa len u chorôb akútnych. Ak ide o chronickú chorobu, nesmie sa prejaviť zintenzívnenie pôvodnej choroby (§161)! Zhoršenie sa neprejaví ak sa liek podáva v malých a postupne zvyšovaných dávkach, ktoré sú vždy modifikované novým dynamizovaním. Pri liečbe chronických chorôb podaním správneho homeopatického lieku v dostatočne nízkej dávke musíme navodiť zlepšenie. Už prvá dávka stačí na zmenu stavu obranyschopnosti (nie je okamžitá), ktorú sme očakávali, preto každá ďalšia rovnaká dávka nemôže mať na ňu vplyv. Zhoršenie pôvodných symptómov chronickej choroby môžeme pozorovať až na konci liečby. Ide o zdanlivé symptómy vyvolané iba prebytkom lieku a stačí prerušiť jeho podávanie. Niekedy je to len znamenie, že interval medzi jednotlivými dávkami treba predĺžiť a pokračujeme v stále sa zmenšujúcich dávkach alebo sme úspešne ukončili liečbu, čo uvidíme pozorovaním pacienta po ukončení liečby.

Paliatívna homeopatická liečba znamená prechodný priaznivý účinok lieku u pacientov, ktorých organické poruchy pokročili natoľko, že bránia úplnému vyliečeniu. Príkladom je chýbajúci orgán, fibrotizácia tkanív, pokročilé zmeny, ktoré neumožňujú prinavrátenie zdravia. Ale liek vždy prinavráti zlepšenie kvality ich života, aj keď len prechodne, preto musíme dávky nízkych potencií opakovať častejšie, vždy pri zhoršení symptómov. Počas tejto liečby sa osvedčujú skôr menej známe lieky rastlinného pôvodu, ktoré vyberáme podľa zvláštnych a ojedinelých príznakov. Podobnú taktiku liečby volíme aj u pacientov, ktorých zdravie je podlomené iatrogénne. U týchto pacientov pôvodnú chronickú chorobu prekryli nové symptómy umelej choroby, ktorá sa homeopatickým liekom nedá ovplyvniť, pretože nemáme materiu mediku v ktorej by boli popísane obrazy kombinácií chemických liekov.


Prednáška na Kongrese Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti v Bratislave r. 2005,
MUDr. Danuša Siveková,






Posted by sivekova  Filed under: Homeopatia
  email to someone   printer friendly 
Konzultácie
 ter 26 prosinec 2006 - 12:23:34

Akupunktúra
Vstupné vyšetrenie a jednotlivé ošetrenia trvajú 15 - 30 minút. Najčastejšia frekvencia ošetrení je 1x týždenne ( pondelok, útorok od 16 - 19 hod.), prípadne podľa potreby. Bankovanie býva vhodným doplnením liečby v určitých indikáciách u dospelých.

Homeopatia
Pred podaním homeopatického lieku je potrebne vyplniť vstupný dotazník, ktorý možno odoslať na kontaktnú e-mailovú adresu, poštou, alebo osobne.
Jednotlivé konzultácie trvajú asi 1 hodinu.
Kontrolné konzultácie dohadujeme osobne, s prihliadnutím k zdravotnyým ťažkostiam. Pri dlhotrvajúcich ťažkostiach je frekvencia konzultácií v 1 - 6 mesačných intervaloch.

Homeosiniatria
Súčasné, alebo následné podanie homeopatického lieku v súvislosti s liečbou akupunktúrou.
Naše prístroje: diadynamické prúdy, elektromagnet, Rebox, laser, TENS, Biolampa, infračervená lampa.

Cenník výkonov je vyvesený v recepcii nášho neštátneho zdravotníckeho zariadenia. Expresné zaradenie konzultácie mimo poradia, alebo v nepracovných dňoch je s 50% prirážkou.

Dohodnuté termíny sú záväzné pre obe strany, s toleranciou 15 minút. V prípade, že si želáte zmenu termínu, oznámte nám to, prosím vopred aspoň 2 dni pred dohodnutou návštevou. V opačnom prípade budeme považovať Váš prístup za nezáujem o ďalšie ošetrenie, prípadne pri ďalšej návšteve Vám budeme účtovať 50% prirážku.

Prípadné otázky môžete konzultovať aj cez e - mail, smskou alebo telefonickým odkazom.


Posted by sivekova  Filed under: Ambulancia
  email to someone   printer friendly 
Hippokratova prísaha
 ter 26 prosinec 2006 - 12:22:14

Prisahám pri Apollónovi, bohu lekárstva, pri Aeskulapovi, Hygiei a Panacei a pri všetkých bohoch a bohyniach a dovolávam sa ich svedectiev, že podľa svojich síl a svedomia budem túto prísahu a tieto záväzky riadne zachovávať. Svojho učiteľa v tomto umení budem ctiť rovnako ako svojich rodičov a vďačne mu poskytnem všetko potrebné, ak sa táto potreba ukáže. Tiež jeho potomkov budem pokladať za bratov a ak budú chcieť naučiť tomuto umeniu, vzdelám ich bez nároku na odmenu a akýchkoľvek záväzkov. Rovnako umožním svojím synom a deťom svojho učiteľa, tak aj žiakom, ktorí sa slávnostne zaviazali lekárskou prísahou, aby sa podieľali na výučbe a prednáškach aj celej vede, inému však nikomu. Spôsob svojho života zasvätím podľa svojich síl a svedomia prospechu chorým a budem ich chrániť pred každou ujmou a bezprávím. Ani prosbami sa nedám presvedčiť k podaniu smrtiaceho lieku, ani sám k tomu nedám nikdy podnet. Rovnako neposkytnem žiadnej žene prostriedok na vyhnanie plodu. Zachovám vždy svoj život i svoje umenie čisté a zbavené každej viny. Nevykonám rez žiadnemu chorému, ktorý trpí na kamene, ale odovzdám ho mužom v tomto odbore skúseným. Nech prídem do akéhokoľvek domu, vojdem tam len v snahe pomôcť chorým vyhýbajúc sa všetkému podozreniu z bezprávia alebo z akéhokoľvek ublíženia. Rovnako tak budem vzdialený túžbe po zmyslových pôžitkoch so ženami a mužmi, ako zo slobodnými, tak aj s otrokmi. Ak uvidím alebo ak budem počuť pri svojej lekárskej praxi alebo v súkromnom živote ľudí niečo, čo by malo byť utajené pomlčím o tom a zachovám to ako tajomstvo.
Ak budem túto prísahu zachovávať a riadne plniť, nech je mi dopriate žiť navždy šťastne, požívať úctu všetkých ľudí a tešiť sa z plodov svojho umenia. Ak ju však poruším a poškvrním, staň sa mi pravý opak.



Posted by sivekova  Filed under: Ambulancia
  email to someone   printer friendly 
Rebox
 Pondl 28 srpen 2006 - 11:15:06

* mení kyslosť v mieste aplikácie, čím ovplyvňuje
vnímanie bolesti a jej šírenie sa do okolia

* rýchlo odstraňuje náhle vzniknuté bolesti a
po 5-6 opakovaniach aj mnohé chronické bolesti

* vhodný pri bolestiach chrbta, v okolí kĺbov, hlavy,
ale aj napr. na opakované urologické koliky

* použiteľný aj na aplikáciu na akupunktúrne body
* nevhodný u ľudí, ktorí majú pace macker

* trvanie procedúry je cca 5 min., v závislosti
od rozsahu bolestí

* 1 ošetrenie stojí 60,- Sk,





Posted by sivekova  Filed under: Ambulancia
  email to someone   printer friendly 
Lieky prvej pomoci
 Pondl 28 srpen 2006 - 11:08:18

Lieky prvej pomoci:
* mali by byť k dispozícii vždy
často používané

*Aconitum napellus 15 -30 CH, D30: následok prefúkania studeným, horúcim vetrom; preľaknutia; príznaky sú náhle, obyčajne v neskorých nočných hodinách ( 22-24 hod); nepokoj, zimnica, pocit horúcej tváre, príp. studené končatiny, bez potenia. Vhodný pri náhlom stave úzkosti, paniky, strachu (angina pectoris). Podať 1- 3x po 1 globuli (kvapke)
v 15 min. intervale.

Apis mellifica 15CH, D 30: pri ružovom opuchu s pichavými pocitmi, zlepšenými priložením studeného obkladu ( po poštípaní, pri počínajúcom zápale); opakované dávky v 10-15 min. intervale – do zmiernenia príznakov.

*Arnica montana CH 9, D 12: následky prílišnej námahy; poranenie spojené s porušením ciev ( modrina, krvácanie..), pooperačné stavy. Denne 1-2x.

Arsenicum album 30 CH, D 30: vodnaté hnačky, príp. s prímesou krvi, kŕče v bruchu, strach, nepokoj, triaška, ev. aj horúčka. Chuť na dúšky studenej vody. Často pri salmonelóze jednorázovo: v intervale 15 min. opakovať ešte 2x.

Aviare 9 CH: bolesti uší, vhodnejšie u opakovaných zápalov. 2x denne do ústupu príznakov

*Belladonna 9 CH, D 12: horúčka so studenými končatinami, červeň v lícach, nepokoj, striedavé potenie, možná bolesť v hrdle, viac vpravo. 1-2x D.

Berberis vulgaris 5CH, D 6: kolikovité bolesti, najčastejšie pri podráždení močových ciest.

Bryonia alba 15 CH, D12: bolesti zhoršené najmenším pohybom – kĺby, kašeľ.. 1-2x/D

*Cantharis 5CH, D 6: následky popálenia – slnkom, ohňom, medúzou. Pálenie pri močení. Užívať spočiatku v krátkych intervaloch, neskôr 3-4x /D

Drosera rotundifolia 15C: suchý dráždivý kašeľ, zhoršený v ľahu. 1-2x/D

Dulacamara 9CH, D 12: po premočení, zmoknutí; prechladnutie, bolesti zhybov...1-2x/D

Euphrasia 5 CH, D 6: bolesti očí, slzenie, následok poranenia, operácie, pri alergii. 3x/D.

Ferrum phosphoricum D 4, 5 CH: chudokrvnosť, krvácanie z nosa, opakujúca sa bolesť v nárazoch s postupným ústupom (napr. úši). 1- 3 x /D

*Gelsemium 15 CH, D 12: bolesti hlavy, neschopnosť vstať, horúca tvár, neprítomný smäd. Vhodný pri horúčkach, alebo úzkosti pred dôležitou udalosťou (tréma). 1-2x/D

Hepar sulfuris (calcareum) 15 CH, D12: hnisanie s horúčkou, precitlivenie na bolesť. 1-2x/D

Chamomilla vulgaris 15 CH, D 30: bolesti s podráždením, nepokojom, u dieťatka zmiernené nosením na rukách. 1x/D

Chininum arsenicosum, alebo sulfuricum D 12: „africké“hnačky s ďalšími príznakmi infekcie tráviaceho traktu (horúčka, slabosť, únava, bolesti..). 1-2x/D, spočiatku aj po hodine.

China rubra 5 CH, D6: následky strát biologicky dôležitých tekutín –veľké potenie, hnačky, krvácanie..., nafúknutie brucha, únava, chudokrvnosť, veľký smäd. 3-4x/D

Ipeca 5 CH: kašeľ, pripadne s nevoľnosťou. 3-4x/D

*Ledum palustre D 6, 5CH : po poštípaní hmyzomm pri bolestivom kĺbe so zlepšením priložením studeného; opakovať počiatku častejšie, neskôr podľa potreby, obyčajne 3x/D.

Millefolium 9 C, podobne ako Phosphorus pri ťažko zastaviteľnom krvácaní z malej rany, z nosa. Jednorázovo.

Okoubaka D 6: príznaky otravy jedlom, infekciou v oblasti tráviaceho traktu s hnačkou, prípad. Horúčkou a zvracaním. Podať 2-3 x, 3-5 glob./Deň.

*Phosphorus 30 CH, D 30: väčšie krvácanie z malej rany, krvácanie z nosa. Jednorázovo.

Rhus toxicodendron 15 CH, D 12: herpes, viróza, kiahne, následky prechladnutia po spotení. Zhoršenie na začiatku pohybu a po fyzickej námahe. 1-2x/D.

Ruta graveolens 5 CH, D 6: bolesť očí po námahe, zvlášť umelom osvetlení, podvrtnutie členka. 2- 3x/D.

Urtica urens 5 CH, D6: podobne ako Cantaris, len zmiernenie pálivých pocitov nastáva po priložení teplého obkladu. Podať opakovane do ústupu príznakov popálenia 3x/D

Thuja 15 CH, D 30: pomoc pri prejavoch následkov po očkovaní. Jednorázovo.

Kompletný zoznam liekov vo Worde na stiahnutie


Posted by sivekova  Filed under: Na stiahnutie
  email to someone   printer friendly 
Dotazníky
 Pondl 28 srpen 2006 - 11:03:58

Ako vstup pred homeopatickou konzultáciou je potrebné vyplniť dotazník


Dotazník pre dospelých pacientov.
Pomôžte nájsť vhodný liek, ktorý je svojim účinkom najbližší Vašim problémom. Píšte prosím číslo otázky a k nej Vašu odpoveď, najlepšie tlačeným písmom, strojom. Často aj bezvýznamné a vedľajšie podrobnosti bývajú dôležité. Cenný príznak Vašej choroby je taký, ktorý môžete bez veľkého rozmýšľania presne zodpovedať. Popíšte všetky podrobnosti. Doterajšie diagnózy nie sú bezvýznamné. Zaujímajú ma Vaše osobné pocity. Vyhýbajte sa odbornej terminológii, dôležitá je Vaša reč, ktorou popisujete Vaše ťažkosti.

Prosím, uvádzajte Vaše meno, rok narodenia a kontaktný telefón.


Dotazník pre deti
Pomôžte nájsť vhodný liek pre Vaše dieťa, ktorý je najbližší jeho ťažkostiam. Píšte, prosím na zvláštny papier. Popíšte, prosím, podrobne príznaky, pretože aj zdanlivo bezvýznamné podrobnosti bývajú dôležité.

Prosím, uvádzajte meno dieťaťa, rok narodenia a kontaktný telefón.


Posted by sivekova  Filed under: Na stiahnutie
  email to someone   printer friendly 
Go to page:    <<        >>  

Welcome
Online
http://www.lunarniambasada.cz?a_aid=0b033adf
Stránky súkromnej ambulancie HOMEREA, (c)MM 2006-2007